COVID-19 Satu Mare: 55 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore


Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Satu Mare s-au înregistrat 55 de cazuri noi. Alți 20 de sătmăreni au fost reconfirmați pozitiv, în urma testărilor.

La nivelul județului, incidența a ajuns la 1,6 .

Numărul total de cazuri, înregistrate de la începutul epidemiei, este de 8259.

Tot astăzi, Prefectura Satu Mare a anunțat și decesele a două paciente diagnosticate cu Covid-19.

Situația la nivel național

Până astăzi, 28 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 721.513 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

666.001 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.901 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13683621,48
2.Arad15593731,06
3.Argeș20148510,78
4.Bacău18509621,18
5.Bihor19906701,44
6.Bistrița-Năsăud8161170,98
7.Botoșani9688511,52
8.Brașov284991362,18
9.Brăila9262200,94
10.Buzău8922190,48
11.Caraș-Severin7601481,44
12.Călărași7092180,85
13.Cluj351481642,61
14.Constanța29700771,7
15.Covasna5510140,68
16.Dâmbovița16424611,07
17.Dolj17262761,16
18.Galați18666711,41
19.Giurgiu7244361,09
20.Gorj5690520,84
21.Harghita5775180,62
22.Hunedoara13439871,41
23.Ialomița7581220,92
24.Iași309641060,63
25.Ilfov282251302,57
26.Maramureș133121202,56
27.Mehedinți5525100,76
28.Mureș16530341,01
29.Neamț12571691,27
30.Olt10493400,5
31.Prahova25883750,93
32.Satu Mare8259551,6
33.Sălaj7096321,87
34.Sibiu18371291,14
35.Suceava185921491,85
36.Teleorman8894471,16
37.Timiș318822513,31
38.Tulcea6043200,85
39.Vaslui11889321,06
40.Vâlcea10953311,16
41.Vrancea7706270,52
42.Mun. București1171064882,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe1716*-149 
 TOTAL721.5132.901 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 682 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD10
3ARGEŞ5
4BACĂU12
5BIHOR14
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI22
8BRĂILA8
9BRAŞOV22
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ40
14CONSTANŢA51
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ7
18GALAŢI19
19GIURGIU5
20GORJ21
21HARGHITA5
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA8
24IAŞI12
25ILFOV14
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI94
29MUREŞ17
30NEAMŢ17
31OLT10
32PRAHOVA13
33SĂLAJ19
34SATU MARE20
35SIBIU8
36SUCEAVA30
37TELEORMAN19
38TIMIŞ34
39TULCEA4
40VÂLCEA5
41VASLUI3
42VRANCEA5
 Total682

Până astăzi, 18.105 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.01.2021 (10:00) – 28.01.2021 (10:00) au fost raportate 90 de decese (57 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Caraș-Severin, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.687. Dintre acestea, 989 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.379.447  teste RT-PCR și 102.101  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.726 de teste RT-PCR (15.905 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.821 la cerere) și 6.568 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 121 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 28 ianuarie a.c.



1 Comment on "COVID-19 Satu Mare: 55 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

  1. Pai sa stam inchisi in casa pana in 2100 si ceva. Intre timp sa murim de alte boli si depresie. Valul trei era anuntat din toamna de oms. Totul era calculat de dinainte. Acum trebuiau noi tulpini ca deh era depasit virusul vechi deoarece exisata vaccin si lumea se intreba cum e cu restrictiile daca ne vaccinam. Sa nu uitam ca la noi inca iese Arafat cand mai arde un club un spital al doilea spital si spune ca totul e sub control in loc sa isi dea demisia pentru incompetenta. Sa nu uitam sa ne uitam si printre stiri nu doar la ce spun unii si altii ultra mediatizat. Amintiti-va inceputul stirilor cu gripa aviara

    View Comment

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID Satu Mare. Prefectura anunță noi decese, inclusiv o femeie de 47 de ani

Închide