COVID-19 Satu Mare: 73 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore


Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, județul Satu Mare au fost raportate 73 cazuri de COVID-19. Alte 19 de persoane au fost retestate pozitiv.

Incidența cumulată la nivelul județului Satu Mare este de 1,7.

Numărul total de cazuri de COVID-19, înregistrate la nivelul județului Satu Mare a ajuns la 7895.

Două noi decese au fost înregistrate în județul Satu Mare.

Situația la nivel național

Până astăzi, 20 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 700.898 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

635.871 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.000 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13313501,72
2.Arad15173541,43
3.Argeș19848441,15
4.Bacău18029731,62
5.Bihor19400821,89
6.Bistrița-Năsăud7977341,23
7.Botoșani9278781,54
8.Brașov275571502,51
9.Brăila9089291,74
10.Buzău8783160,68
11.Caraș-Severin7307351,95
12.Călărași6904261,22
13.Cluj338881863,49
14.Constanța290181212,43
15.Covasna5408250,91
16.Dâmbovița16021441,3
17.Dolj16767481,59
18.Galați18066671,96
19.Giurgiu7060741,3
20.Gorj5495280,9
21.Harghita5650320,69
22.Hunedoara12877631,47
23.Ialomița7406211,19
24.Iași301741251,21
25.Ilfov273311203,48
26.Maramureș12460642,61
27.Mehedinți5395130,95
28.Mureș16153651,21
29.Neamț12092581,42
30.Olt10250460,57
31.Prahova25423731,13
32.Satu Mare7895731,7
33.Sălaj6824751,98
34.Sibiu18042441,54
35.Suceava177501141,84
36.Teleorman8620351,71
37.Timiș303791944,07
38.Tulcea5892151,15
39.Vaslui11563541,56
40.Vâlcea10684241,45
41.Vrancea7556300,71
42.Mun. București1138252572,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe2276*141 
 TOTAL700.8983.000 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 857 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD13
3ARGEŞ13
4BACĂU23
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI41
8BRĂILA2
9BRAŞOV31
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ27
14CONSTANŢA62
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ10
18GALAŢI27
19GIURGIU9
20GORJ18
21HARGHITA3
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA8
24IAŞI77
25ILFOV32
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI118
29MUREŞ16
30NEAMŢ9
31OLT16
32PRAHOVA38
33SĂLAJ19
34SATU MARE19
35SIBIU11
36SUCEAVA30
37TELEORMAN37
38TIMIŞ36
39TULCEA1
40VÂLCEA5
41VASLUI11
42VRANCEA9
 TOTAL857

Până astăzi, 17.485 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.01.2021 (10:00) – 20.01.2021 (10:00) au fost raportate 116 decese (71 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș,  Neamț, Olt, Prahova, Sibiu,  Satu Mare, Suceava, Teleorman,  Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

113 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.240. Dintre acestea, 1.054 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.220.200 de teste RT-PCR și 57.634 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.768 de teste RT-PCR (18.424 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.344 la cerere) și 6.026 de teste rapide antigenice.



1 Comment on "COVID-19 Satu Mare: 73 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

  1. Gavril Corodan | ianuarie 20, 2021 at 20:00 |

    și cu aceste cifre vreți să înceapă școala?

    View Comment

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID Satu Mare. Prefectura anunță creșterea bilanțului deceselor în județ

Închide