PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
Locale
Home›Locale›FOTO. Șofer român, erou pe o autostradă din Germania. A salvat mai multe persoane după un accident

FOTO. Șofer român, erou pe o autostradă din Germania. A salvat mai multe persoane după un accident

By PresaSM
noiembrie 12, 2021
1419
3

Constantin Troncotă este un șofer român de TIR și un activist civic. Acesta s-a remarcat din nou după ce a salvat mai multe victime ale unui accident rutier produs pe autostrada A3 din Germania. În pofida altor șoferi care nu s-au sinchisit nici măcar să oprească.

Cert este faptul că polițiștii și pompierii i-au mulțumit românului pentru spiritul civic și modul în care a înțeles să securizeze zona și să acorde primul ajutor victimelor.

Redăm mai jos, integral, mărturia lui Constantin Troncotă:

”Conduceam pe autostrada A3 din Germania, dinspre Olanda spre Koln. La un moment dat, pe contrasens, accident exact în dreptul meu. Bineînțeles, la ora asta nu este foarte multă circulație. Am oprit repede camionul pe banda de urgență și am sărit balustrada să văd dacă sunt victime, dacă au nevoie de ajutor.

M-am dus la prima mașină unde se aflau două persoane care mi-au spus că sunt bine dar nu știu cum sunt ceilalți din cealaltă mașină. Am fugit repede la cealaltă mașină. Aici se aflau doi bătrâni, ambii plini de sânge, șoferul fiind leșinat.

Din spatele mașinii se vedea mult fum. I-am scos pe amândoi afară din mașină, m-am asigurat că sunt bine și abia atunci mi-am dat seama că telefonul meu îl lăsasem în camion. Le făceam oamenilor semn să oprească pentru că nu aveam telefon să sun la serviciile de urgență.

Și ce credeți? Oamenii nici măcar nu opreau…

Întru-un final a oprit un șofer de camion. I-am spus să sune repede la serviciile de urgență, în timp ce mi-am dat seama că se poate produce un alt accident. Am fugit repede la camionul meu și am luat o lanternă, atunci am luat și telefonul.

M-am dus la aproximativ 100 de metri înaintea accidentului să le fac oamenilor semn să reducă viteză. La un moment dat au ajuns serviciile de urgență. Am așteptat până și-au făcut treaba, după care le-am spus polițiștilor că trebuie să plec.

Polițiștii mi-au mulțumit pentru gestul meu de zici că a fost acolo cineva din familia lor. Povestea asta nu este o laudă. Am făcut eu multe gesturi frumoase de care voi nici macar nu știți. Eu vreau să trag un semnal de alarmă!

Cât de inconștient poți să fii să treci pe lângă un accident fără să te oprești? Dacă erai tu în locul lor? Te-ai gândit vreodată la asta? Una peste alta, vreau să vă spun că sufletește mă simt extraordinar. Niciodată nu am trăit un asemenea sentiment”.




TagsaccidentautostradăerouGermaniaPoliția Rutierăpompierișofer de TIR
Previous Article

Ședință cu scântei. Ludovic Orban, exclus din ...

Next Article

COVID-19 Satu Mare: Bilanțul ultimelor 24 de ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTOGALERIE. Razii de amploare în tot municipiul Satu Mare, în această dimineață

    martie 23, 2017
    By PresaSM
  • LifeLocale

    FOTO. Pompier, salvator și în timpul liber. A sărit în ajutorul unui copil încarcerat

    februarie 22, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Accident în municipiul Satu Mare. O șoferiță a ajuns cu mașina pe contrasens

    ianuarie 14, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Drumul groazei. Încă o mașină s-a răsturnat pe DN 19 F

    martie 3, 2018
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO LIVE. Pericol în centrul Sătmarului. Acoperișul unui hotel a cedat parțial

    septembrie 12, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTOGALERIE. Inundații în județul Satu Mare. Curți și străzi invadate de apă

    iunie 21, 2020
    By PresaSM

3 comments

  1. Ica Pop 12 noiembrie, 2021 at 13:46

    jos cu pălăria!,,

    View Comment
  2. Pupa Maria 13 noiembrie, 2021 at 08:15

    Sunteți un om deosebit,cu un suflet cât China. Va admir curajul și reacția de moment. Datorită dvs. au fost salvate vieți. BRAVO,din toată inima mea! Putini sunt ca dvs. Sa aveți mulți ,mulți ani fericiti!

    View Comment
  3. Constantin Topala 13 noiembrie, 2021 at 18:45

    Jos palaria !

    View Comment

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

SIGUR TE-AR PUTEA INTERESA

  • Locale

    Luptă mare pentru conducerea Poliției Rutiere. Cine vrea să fie noul șef

  • Locale

    TOP. Care sunt cauzele accidentelor grave sau mortale din județul Satu Mare

  • Locale

    Decizie a judecătorilor. Ce au pățit autorii jafului armat de pe Drumul Careiului

Universitatea Vasile Goldis

AutoClass Satu Mare

Restaurant Capricci Satu Mare

PaintBall Satu Mare

Colectare fier vechi – Satu Mare

Cabinete medicale dr. coica

Asistență juridică

PresaSM pe Facebook



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb