PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


LocaleTop News
Home›Locale›Revoltă printre iubitorii de animale din Satu Mare. Arată cu degetul spre autorități și Poliția Animalelor

Revoltă printre iubitorii de animale din Satu Mare. Arată cu degetul spre autorități și Poliția Animalelor

By PresaSM
iunie 13, 2023
1171
0

Revoltă printre iubitorii de animale din Satu Mare, care avertizează că numărul patrupedelor fără stăpân riscă să ajungă de negestionat în municipiul Satu Mare. Vinovați pentru situația creată sunt nu doar proprietarii de animale, ci și crescătorii care încearcă să facă un ban de pe urma înmulțirii câinilor și pisicilor. Iubitorii de animale arată cu degetul spre Poliția Animalelor, care nu face destul pentru a sancționa cazurile de abandon, abuz și înmulțire necontrolată, în timp ce autoritățile ar trebui să găsească banii necesari pentru campanii publice de sterilizare.

Doar în ultima lună, zeci de anunțuri au fost postate pe rețelele de socializare cu pui de câini și de pisici abandonați în cutii, lângă containerele de gunoi sau în localități limitrofe ale Sătmarului. La toate astea se adaugă zecile de postări cu câini abandonați care cutreieră străzile orașului, dar și anunțuri cu crescători de animale care încearcă să facă un ban de pe urma patrupedelor, fie că vorbim de pisici sau câini.

Iubitorii de animale se declară revoltați de faptul că toate aceste cazuri de abandon, dar și de înmulțire a animalelor, nu sunt cercetate și sancționate de către cei de la Poliția Animalelor Satu Mare.

În plus, este nevoie de campanii publice de sterilizare, iar autoriățile din municipiul Satu Mare, dar și cele din zonele rurale, ar trebui să ia exemplu de la alte orașe și comune din țară acolo unde au loc campanii de sterilizare a câinilor și pisicilor cu bani de la bugetul local.

Situația este una critică, dar nu de azi sau ieri, spun cei de la singurul adăpost de animale din Satu Mare.

„Oricât ai ridica, e un sac fără fund”, spun cei de la Free Life, care vorbesc în continuare de faptul că patrupede sunt abandonate la limita municipiul Satu Mare, animalele provenind din mediul rural, acolo unde primarii, deși aveau obligația de a face adăposturi, au preferat să ignore și să „exporte” problemele legate de animalele fără stăpân.

În plus, rețelele de socializare și site-urile de vânzări sunt pline de anunțuri cu donări sau vânzări de animale. Este clar că unele cazuri se vorbește despre animale fără pedigree, pe care stăpânii ar fi fost obligați să le sterilizeze, potrivit legii, dar aceștia încearcă să facă un ban punându-le la vânzare pe internet.

„Dacă nu-i va vinde, probabil îi va lăsa liberi undeva. Apoi iar va veni cu un alt anunț la toamnă”, spune unul dintre membrii grupului dedicat protecției animalelor.

Și înmulțirea necontrolată a câinilor de rasă riscă să devină o problemă.

„Sunt utilizatori care postează în repetate rânduri anunțuri de vânzare cu pui, de diferite rase, iar la atâtea postări ar trebui să fie vorba de o canisă, dar nu, deci cel mai probabil vorbim de un crescător neautorizat. În orice caz, s-ar putea sesiza în astfel de cazuri Poliția Animalelor”, a comentat un alt utilizator.

Iar pe străzi începi să dai și de animale de rasă, pisici și câini, sau metiști, semn că proprietarii sunt prea puțin preocupați să aibă grijă de animalele lor.

„Au câini de rasă, lasă porțile deschise, se plimbă pe străzi și apoi ne întrebăm de ce avem așa de mulți câini vagabonzi. Păi avem pentru că nici proprietarilor nu le pasă. Aproape în fiecare zi vezi câte un anunț de câine de rasă <<peridut>> pe spațiul public. Îmi e greu să cred că toți rup lesa și escaladează gardurile. Este mult mai probabil că sunt lăsați la plimbare fără lesă, ceea ce nu e legal, sau pur și simplu trimiși la plimbare pe domeniul public, că precis vor ajunge înapoi,” a spus o altă iubitoare de animale.

Anunțurile de pe internet, spun iubitorii de animale, mai prevestesc și faptul că în scurt timp vom avea pe drumuri și pisici de rasă.

„Pisicile de rasă, multe dintre ele, sunt sensibile, nu vor rezita la noi pe stradă”, a spus una dintre sătmărencele membre ale grupului dedicate protecției animalelor.

Un caz care a atras atenția iubitorilor de animale din Satu Mare și care subsumează problemele cu care se confruntă orașul este al unui metis de bichon. Câinele a fost găsit în Halmeu, într-o stare jalnică. Chiar dacă era microcipat, se pare că proprietara înregistrată nu era și stăpânul actual. Aceasta ar fi spus că a vândut câinele acum cinci ani de zile și a plecat din țară.









Tagsanimale abandonateFree LifePoliția Animalelor
Previous Article

FOTO. Descoperă deliciile culinare și distracția la ...

Next Article

PNL scoate UDMR de la Guvernare. Lista ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    VIDEO. Gest criminal! Câine ucis cu o petardă de mari dimensiuni în județul Satu Mare

    decembrie 27, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Mașină „sfâșiată” de câinii vagabonzi. Totul s-a întâmplat în Micro 17

    aprilie 4, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Cruzime în Satu Mare. Câine otrăvit și lăsat să moară pe stradă

    octombrie 16, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. O femeie a făcut sute de km pentru a salva un câine din Satu Mare

    octombrie 22, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO/VIDEO. Sătmărean sechestrat în mașină de un câine agresiv!

    noiembrie 23, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Tu poți să fii eroul lor! Cățelușii de la adăpostul Free Life au nevoie de ajutor

    mai 8, 2020
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    VIDEO. România a depășit 10.000 de cazuri COVID-19. Iohannis, o nouă avertizare

  • Locale

    FOTO/VIDEO. Incendiu puternic în Baia Mare. Fumul gros s-a văzut de la kilometri distanță

  • Locale

    Tot mai puțini judecători la Tribunalul Satu Mare. Judecător: ”Situație fără precedent”

Autoclass

Înscrieri UVVG

Service auto

servicii juridice

Soluția problemelor tale

restaurantul tău

servicii medicale

servicii electricieni

PresaSM pe Facebook

@presa_sm


© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații