PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Maramureșul își reface infrastructura, până la limita cu Satu Mare. Care este traseul pentru Drumul Nordului

Maramureșul își reface infrastructura, până la limita cu Satu Mare. Care este traseul pentru Drumul Nordului

By PresaSM
ianuarie 16, 2019
1255
0

Consiliul Județean Maramureș a semnat contractul pentru proiectul Drumul Nordului. Acesta va ajunge până la limita cu județul Satu Mare, înspre Borlești. 

Consiliul Județean Maramureș a semnat contractul pentru proiectarea și execuția proiectului Drumul Nordului. Acesta are ca termen de execuție doi ani și șase luni.

„Am depus spre finantare din fonduri europene acest proiect major al judetului in anul 2016 prin POR 2014-2020 si am semnat contractul de finantare in 2017. Am demarat procedurile de achizitie in 2018 si dupa multe piedici administrative am reusit azi sa semnam cel mai mare contract pentru reabilitarea infrastructurii rutiere din Maramures,” a anunțat pe pagina sa de socializare Gabriel Zetea. 

Drumul Nordului urmează următorul traseu : lot 1: limita de judet Salaj dinspre Cehu Silvaniei – Arinis – Gardani – Farcasa – Ardusat – Hideaga – limita de judet Satu Mare inspre Borlesti ; lot 2 : Somcuta Mare – Remetea Chioarului – Coas – Copalnic Manastur – Surdesti.

Autoritățile din județul vecin promit că în cel mai scurt timp, șoferii vor putea vedea rezultatele și drumurile maramureșene prin demararea lucrărilor de reabilitare.

În paralel sunt propuse mai multe proiecte care ar trebui să asigure legătura, tot prin Maramureș, atât cu Ungaria, cât și cu Moldova. Proiectul pentru Autostrada Nordului a fost depus la Parlament, între timp, în ceea ce privește drumul expres Someș, acesta este propus pentru realizare doar după 2028.

Citește și:

Autostrada Nordului, care este traseul și cum arată proiectul depus la Senat

FOTODOCUMENT. Drumul expres Baia Mare – Petea, ”gata” în 2032?! Legătură cu autostrada Ungariei

Sătmărenii, acces mai rapid la autostradă. S-a semnat contractul









TagsMaramureș
Previous Article

E pe bune! Sătmărenii apelează tot mai ...

Next Article

Program SPECIAL de vizite la Spitalul Județean. ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    SATU MARE. Un individ și-a dat iubita pentru prostituție. Fiica (3 anișori) a ținut-o ”garanție”

    noiembrie 25, 2022
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Un bărbat și-a înțepat și tăiat cu cuțitul fratele, cumnatul, cumnata și nora

    octombrie 13, 2024
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Un copil a murit înecat în piscină, sub privirile prietenilor săi. Tragedie în județul vecin.

    iulie 24, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Preot din Satu Mare, decedat într-un accident rutier. S-a izbit cu motocicleta de un copac

    august 9, 2020
    By PresaSM
  • Locale

    O adolescentă a ajuns la Urgențe, lovită de mașină. Șoferița ar fi părăsit locul accidentului

    august 25, 2022
    By PresaSM
  • LocaleLife

    Ministrul de Interne, „indignat” de reacția Poliției în cazul câinelui împușcat

    ianuarie 12, 2020
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: Bilanțul ultimelor 24 de ore la nivelul județului nostru

  • Locale

    Primăria Satu Mare: Relațiile cu cetățenii, doar online și prin poștă

  • Locale

    FOTOGALERIE. Dosar penal pentru bunicuța (70 ani) care s-a răsturnat cu mașina în Satu Mare



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații