PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›Licitație finalizată! Al treilea pod peste Someș va fi construit de giganții de la Strabag

Licitație finalizată! Al treilea pod peste Someș va fi construit de giganții de la Strabag

By PresaSM
martie 24, 2020
1289
0

Primăria Satu Mare a finalizat procedura de achiziții pentru construcția Pod peste râul Someș – amplasament str. Ștrandului. Acest proiect atât de mult așteptat de sătmăreni va prelua o parte importantă din traficul ce se desfășoară între zona de nord și sud a municipiului Satu Mare.

”Între atâtea vești proaste, avem și una bună. Primăria Satu Mare a finalizat procedura de achiziții pentru construcția Pod peste râul Someș – amplasament str. Ștrandului. Valoarea contractului este de 141.643.292,84 lei fără TVA. Firma câștigătoare este compania austriacă Strabag, cu peste 70.000 de angajați și o cifră de afaceri de 15 miliarde de euro”, a declarat primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor.

Licitația lucrărilor pentru construirea celui de-al treilea pod peste râul Someș a ajuns pe masa judecătorilor de la Curtea de Apel Oradea la finalul lunii ianuarie. Și asta pentru că reprezentanții Primăriei Satu Mare și cei ai consorțiului româno-italian Concordia nu s-au înțeles asupra rezultatului licitației în care administrația locală a desemnat ca fiind câștigătoare firma austriacă Strabag.

Doar două firme au participat la licitația pentru execuția celui de-al treilea pod peste râul Someș. Vorbim despre cei de la Concordia Import Export și de austriecii de la Strabag.

Conform raportului de specialitate, structura celui de-al treilea Pod va fi suținută de doi piloni, prin intermediul unor hobane din oțel special, dispuse simetric în sistem semiharpă. De asemenea, se mai prevede amenajarea a patru benzi de circulație, cu câte două benzi pe sens, două trotuare prevăzute cu parapet pietonal și o pistă pentru bicicliști.

Pentru accesul de pe diguri pe trotuarele podului se prevăd patru scări, câte două scări pe fiecare dig, iar pentru siguranța circulatiei pietonale se vor amplasa parapeți metalici de protecție pe rampe, viaducte și pod precum și pe scările de acces de pe diguri.









Tagsal treilea podKereskenyi GaborStrabag
Previous Article

Un sătmărean, trimis la izolare, nevoit să ...

Next Article

La Satu Mare se vor face teste ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Politica

    Kereskenyi a câştigat procesul cu ANI. Raportul de incompatibilitate va fi anulat

    martie 9, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Și mai multe camere de luat vederi pe spațiul public. Proiect de zeci de mii de euro

    august 29, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Consiliul Local a ales noii viceprimari ai municipiului Satu Mare

    februarie 25, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    Primarul Kereskenyi explică de ce NU a purtat eșarfa tricoloră la întâlnirea cu președintele Iohannis

    octombrie 26, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    Noi blocuri intră în reabilitare. Anunțul făcut de Primăria Satu Mare

    iunie 27, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Cel mai mare parc din Satu Mare prinde contur. Lucrări în ritm susținut

    aprilie 6, 2021
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • Locale

    FOTO. Mașinile presupușilor falși handicapați, ridicate în centrul municipiului Satu Mare

  • Locale

    FOTOGALERIE. Medieșu Aurit are cel mai bun caltaboș și toroș din nord-vestul României

  • LocaleTop News

    VIDEO. Anchetă de amploare la Urgență după moartea elevei Ștefania (15 ani). S-ar lăsa cu demiteri



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații