Ce spune Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare:”Vă facem cunoscut faptul că, la data de 02.05.2020, a fost înregistrat dosarul penal având ca obiect săvâşirea infracţiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, (...) ca urmare a sesizării din oficiu a organelor de cercetare penală din cadrul Poliţiei Municipiului Satu Mare, Secţia 1 Poliţie Satu Mare – Biroul de Investigaţii Criminale. În fapt, în cauză s-a reţinut că la data de 01.05.2020, în jurul orelor 22:00, numitul Ţ.B., conducând autoturismul marca Porsche, însoţit de numita G.E. şi minorul Ţ.E., a părăsit centrul de carantinare în care aceştia au fost aduşi în convoi, comunicând că se deplasează la domiciliul lor situat în municipiul Satu Mare. Urmărirea penală este efectuată de lucrătorii de poliţie judiciară din cadrul Secţiei 1 Poliţie Satu Mare – Biroul de Investigaţii Criminale, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare. Precizăm că activităţile procesuale efectuate în cursul urmăririi penale sunt reglementate de Codul de procedură penală şi au drept scop administrarea probatoriului cu respectarea drepturilor şi garanţiilor procesuale, precum şi a prezumţiei de nevinovăţie.”
FOTO. Beni Țânțaș și familia, duși în carantină cu Poliția: ”Noi trebuia să fim în carantină la domiciliu”
Sătmăreanul Beniamin Țânțaș s-a ales cu dosar penal după ce a refuzat inițial să intre în carantină. Potrivit informațiilor PresaSM, Beniamin Țânțaș s-a întors în țară, împreună cu soția și cu fiul lo...
Sătmăreanul Beniamin Țânțaș s-a ales cu dosar penal după ce a refuzat inițial să intre în carantină. Potrivit informațiilor PresaSM, Beniamin Țânțaș s-a întors în țară, împreună cu soția și cu fiul lor, în vârstă de câteva luni.
Beniamin Țânțaș a explicat pentru PresaSM de ce a ales să refuze inițial să intre în carantină în municipiul Satu Mare și critică dur decizia autorităților din județul Satu Mare.
”Am intrat în România pe la Vama Nădlac, vineri, pe la ora 13.30. Eu am fost la Viena, la aeroport, pentru a le aștepta pe soția și copilul meu, de două luni, care au venit din Statele Unite ale Americii. Am intrat în România, iar ofițerul de la vamă mi-a cerut să indic adresa de domiciliul unde am să stau în carantină. Căci așa era vorba, că voi fi la domiciliu, în carantină. Dar mi-a mai spus că până în județul vom fi escortați, vom merge în coloană. Pe la ora 14.30, fiind pe drum, am sunat la Direcția de Sănătate Publică Satu Mare, dar mi-a răspuns doar portarul. Am sunat și astăzi la DSP, dar tot nu am putut vorbi cu nimeni ca să clarific situația. Când am ajuns în Satu Mare, la hotel, le-am spus celor de acolo că nu trebuie să intrăm în carantină, dar, din păcate, mi s-a făcut dosar penal. Este o neînțelegere. Soția mea are o boală incurabilă, iar copilul meu are doar două luni. Puteam la fel de bine să stăm la domiciliu, izolați. La fel de bine puteau să ne trimită într-un lagăr, dacă vor să ne extermine”, a declarat Beniamin Țânțaș pentru PresaSM.
Citește și
Actualitate
Polițist din Satu Mare, premiat de ministrul de Interne după ce a contribuit la destructurarea unei rețele de contrabandă
Actualitate
FOTO. Accident în județul Satu Mare. În urma impactului, două mașini au ajuns în șanț
Actualitate
Un nevăzător și mama lui au fost bătuți în județul Satu Mare. Femeia a fost rănită grav
Actualitate
Șofer cu o alcoolemie uriașă, a distrus cu mașina 7 metri din gardul unei case, în județul Satu Mare
Actualitate
Canicula oprește camioanele. Restricții de circulație pe drumurile naționale din județul Satu Mare
Actualitate
FOTO. Accident dubios între Satu Mare și Odoreu. O mașină a ajuns in șanț, nici urmă de sofer
Actualitate
VIDEO. Consiliera județeană care chiar luptă pentru sătmăreni! Majoritatea, ”acontată” să doarmă-n scaun
Actualitate
Pacient transferat de urgență cu elicopterul SMURD, după ce a fost stabilizat la Satu Mare
Actualitate
FOTO. Controale în traficul din Satu Mare. Amenzi de mii de lei
Actualitate