Meniu

Caută pe PresaSM

0

FOTO. ”Falși căpșunari” luați în vizor de Poliția Locală. Amenzi la marginea Sătmarului

Mai mulți comercianți de căpșuni au fost sancționați de polițiștii locali, după ce au fost prinși că vindeau marfa pe marginea drumului. Cei patru nu aveau autorizație și nici carnet de producător, se...

FOTO. ”Falși căpșunari” luați în vizor de Poliția Locală. Amenzi la marginea Sătmarului

Mai mulți comercianți de căpșuni au fost sancționați de polițiștii locali, după ce au fost prinși că vindeau marfa pe marginea drumului. Cei patru nu aveau autorizație și nici carnet de producător, se arată într-un comunicat de presă remis de Primăria Satu Mare.  Primăria ia măsuri pentru "un comerț civilizat". Poliția Locală a amendat patru persoane care vindeau căpșuni la drumul mare. Cei patru, spun autoritățile, nu dețineau nici autorizație și nici nu aveau carnet de producător.
"Măsuri pentru un comerţ civilizat. Poliția Locală Satu Mare a amendat patru comercianți de căpșuni, toți din Stâna, care își vindeau marfa pe marginea drumului pe b-dul Lucian Blaga. (...) nu aveau autorizație și nici carnet de producător agricol," se arată într-un comunicat al Primăriei Satu Mare.
UPDATE: Doi dintre cei patru comercianți amendați susțin că nu sunt din Stâna și mai precizează pentru PresaSM că ar deține certificate de producător. Unul este din comuna Halmeu, iar celălalt din Turulung. ”În privința autorizațiilor am mai fost să ne interesăm, dar nimeni din primărie nu ne bagă în seamă”, a precizat unul dintre comercianți.  Nu este pentru prima dată când astfel de comercianți sunt sancționați de polițiștii locali. În ultimii trei ani, mai multor comercianți din Stâna le-a fost interzisă comercializarea mărfurilor, căpșuni, lebenițe sau castane, pe străzile municipiului. [gallery columns="1" size="full" ids="82601,82600"]  

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite