O femeie din localitatea Românași, județul Sălaj, a fost condamnată la un an de închisoare cu suspendare sub supraveghere, după ce a provocat un accident rutier grav în urma căruia o copilă de doar 11 ani a suferit răni ce i-au pus viața în pericol.
Accidentul s-a produs pe DN 19A, între localitățile Supuru de Jos și Acâș. Conform informațiilor PresaSM, femeia conducea un autoturism, când, pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum — carosabilul fiind ud din cauza ploii — a pierdut controlul volanului într-o curbă deosebit de periculoasă și a pătruns pe contrasens. Acolo, a intrat în coliziune frontală cu un autoturism marca Mazda, condus de un bărbat care circula regulamentar împreună cu familia sa.
În urma impactului, fetița aflată pe bancheta din spate a autoturismului Mazda a fost grav rănită. Aceasta a fost transportată de urgență la spital, iar medicii au stabilit că leziunile suferite necesitau între 70 și 75 de zile de îngrijiri medicale. Mai mult, s-a constatat că viața minorei a fost pusă în pericol.
Ambii șoferi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative, iar analizele toxicologice au confirmat că niciunul nu se afla sub influența alcoolului. De asemenea, constatarea tehnică a vehiculelor implicate nu a evidențiat defecțiuni tehnice care să fi contribuit la producerea accidentului.
Pe parcursul anchetei și al procesului, femeia a oferit mai multe versiuni ale accidentului, afirmând inițial că a fost vorba de o manevră de depășire afectată de o denivelare a drumului. Ulterior, a recunoscut că a intrat pe contrasens pentru a evita o groapă și că nu a observat din timp autoturismul care circula din sens opus. Totuși, a contestat gravitatea consecințelor și a susținut că vina ar fi fost împărțită, susținând că și celălalt șofer ar fi efectuat manevre care au dus la coliziune.
Instanța nu a reținut aceste apărări și a stabilit că accidentul s-a produs exclusiv din culpa șoferiței. Judecătorii au decis condamnarea acesteia la un an de închisoare pentru vătămare corporală din culpă, pedeapsa fiind suspendată sub supraveghere pentru un termen de doi ani.
Tatăl fetiței a formulat plângere penală împotriva șoferiței, menționând că accidentul s-a produs în condițiile în care el circula regulamentar, iar inculpata i-a tăiat efectiv calea, venind pe contrasens.