Medic de la Spitalul Carei: ”Din suflet vă cer să stați acasă! Nu e totul bine și frumos”
Medicul specialist de interne dr. Alexandru Sava, de la Spitalul Municipal Carei, care a declarat că nu va demisiona după ce spitalul a fost desemnat spital-suport COVID-19, face acum un nou apel la r...
Medicul specialist de interne dr. Alexandru Sava, de la Spitalul Municipal Carei, care a declarat că nu va demisiona după ce spitalul a fost desemnat spital-suport COVID-19, face acum un nou apel la responsabilitate.
De data aceasta, le cere oamenilor să dea dovadă de responsabilitate și să stea în casă. Cu atât mai mult cu cât este perioada Paștelui, iar mulți credincioși ar fi tentați să iasă din case. Cea ce ar însemna o posibilă cale de infecție a celor dragi.
Ca și o dovadă a luptei intense duse de către personalul medical, dr. Alexandru Sava a postat fotografii cu modul în care îi arată mâinile după dezinfectările repetate. Dacă personalul medical luptă pentru comunitate, oamenii nu trebuie să facă altceva decât să mai reziste câteva zile în casă, respectând distanțarea socială.
”Nici nu știu cum să încep acest apel. Sunt sărbătorile pascale, și toți vor să sărbătorescă în mod tradițional. Situația asta nu ne-o permite, vă implor înțelegeți. Statistic, stăm bine, căci defunctul stat nu testează suficent. Totul pare cu bune și frumoase, dar nu e așa. Din suflet vă cer să stați acasă. Mai jos aveți ce înseamnă dezinfectarea continuă, ce am pățit eu, medic fiind în spital COVID”, a declarat dr. Alexandru Sava.
Citește și
Actualitate
Bere savuroasă și mici delicioși! A renăscut un simbol al centrului vechi din Satu Mare! Fosta Zahana este acum Royal Bites
Actualitate
Șoferiță (28 ani), prinsă băută după ce a intrat cu mașina într-un copac, în județul Satu Mare
Actualitate
Amenzile rutiere cresc de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti șoferii pentru încălcarea regulilor de circulație
Actualitate
Șofer băut, s-a oprit cu mașina într-un cap de pod. A refuzat testarea la sânge: „Nu vreau eu și punct”
Actualitate
Amenințări șocante la adresa unei angajate a Procuraturii Satu Mare: „Îți tai capul și îl pun în tomberon”
Actualitate
FOTO. Au furat o motocicletă chiar din curtea unui POST de POLIȚIE din județul Satu Mare
Actualitate
Alte 11 săli de păcănele cer autorizație de funcționare în Satu Mare. Dosarele, pe masa consilierilor locali
Actualitate
Nicușor Dan trimite înapoi Parlamentului legea de majorare la 200 litri a cantității de țuică produse acasă. ”Este o simplă reluare a procedurii, nu e nicio problemă”, spune inițiatorul legii, Mircea Govor
Actualitate
FOTO. Se votează construirea unei plaje, terenuri de sport și pontoane pe malul Someșului, în Satu Mare
Actualitate