„Mai mulţi tineri din Cluj au organizat o petrecere surpriză pentru o groapă din asfalt care a împlinit șase ani. Tinerii i-au cântat <La mulţi ani!>, i-au adus flori şi au tras cu artificii pentru a sărbători împlinirea unui an de când groapa a intrat în viaţa lor. Totul s-a întâmplat pe drumul judeţean DJ 150 Viişoara – Frata din judeţul Cluj, acolo unde tinerii au încercat să tragă un semnal de alarmă asupra stării proaste a drumurilor. Pentru că s-au săturat să se enerveze şi să aştepte intervenţia autorităţilor, aceştia au organizat o adevărată petrecere. Au cumpărat şampanie şi chiar un tort în care au pus o lumânare, tinerii s-au filmat în timp ce se aflau la <ziua de naştere> a gropii din asfalt”, se arată în postarea care însoțește imaginile devenite virale.Nu este primul protest inedit menit să atragă atenția asupra stării precare a infrastructurii rutiere. Atât la Satu Mare, cât și în alte județe, tinerii în special au demarat mai multe campanii de imagine. Anul trecut, pe mai multe drumuri din țară, grupuri de tineri au plantat flori în gropile din asfalt. Alții au ales varianta de a scrie pe drumuri mesaje pentru autorități. În vara anului trecut, o aniversare similară a avut loc la Satu Mare, tot cu tort și șampanie. Tinerii au fost nemulțumiți de stadiul lucrărilor la Podul Decebal.
VIDEO. Aniversare inedită a unei gropi! Tinerii au sărbătorit cu tort, șampanie și focuri de artificii
Sătui să mai aștepte intervenția autorităților, tinerii din Cluj au încercat să atragă atenția opiniei publice asupra stării în care se află infrastructura rutieră printr-o petrecere organizată fix pe...
Sătui să mai aștepte intervenția autorităților, tinerii din Cluj au încercat să atragă atenția opiniei publice asupra stării în care se află infrastructura rutieră printr-o petrecere organizată fix pe drumul județean. Pe o porțiune denumită de localnici "distrugătorul de mașini", tinerii au sărbătorit "ziua gropii din asfalt" care, spun aceștia, a împlinit șase ani de existență.
O filmare realizată în Cluj, pe drumul județean 150 Viișoara - Frata, a devenit virală. Mai mulți tineri au vrut să tragă un semnal de alarmă și sătui de faptul că autoritățile nu au intervenit, au decis să aniverseze "groapa din asfalt". "Încă un pic și merge la școală", a comentat unul dintre cei care spune că traversează des tronsoul de drum județean.
Citește și
Actualitate
Un sătmărean și-a atacat consăteanul cu o halbă de bere. A continuat să lovească victima și după ce halba s-a spart
Actualitate
FOTO/VIDEO. Gustul Italiei și-a găsit casă în Centrul Vechi din Satu Mare. PaninoRe și-a deschis porțile
Actualitate
Negrești-Oaș INTERZICE TOTAL jocurile de noroc. Consiliul Local a votat în unanimitate interzicerea cazinourilor
Actualitate
PROGRAM COMPLET. Samfest Jazz&Wine - concerte de excepție ȘI vinuri alese în inima municipiului Satu Mare
Actualitate
De la volan, direct în arestul Poliției Satu Mare. Cum a ”reușit” șoferul
Actualitate
Plan perfect, executare mai puțin: drogurile au ajuns în lenjeria intimă. Sătmărenii, în fața judecătorului
Actualitate
ANAF, cu ochii pe casele de schimb valutar. Controale în toată țara. Amenzi și confiscări de peste 3,4 milioane de lei
Actualitate
Polițist local agresat în Satu Mare. Totul a început de la un grup de șase persoane
Actualitate
Furt neobișnuit de la Kaufland Satu Mare: două cântare de peste 17.000 de lei au fost găsite după ce hoțul a încercat să le „activeze”
Actualitate