Zona lacul Cubic, transformată în loc de agrement. Banii, alocați de la Uniunea Europeană
După alocarea a circa 27 de milioane de euro prin Programul Operațional Regional, Primăria Satu Mare vrea să transforme zona lacului Cubic, din cartierul Solidarității, în loc de promenadă. Proiectul ...
După alocarea a circa 27 de milioane de euro prin Programul Operațional Regional, Primăria Satu Mare vrea să transforme zona lacului Cubic, din cartierul Solidarității, în loc de promenadă. Proiectul este unul mai vechi, el fiind adus în discuție și de foștii primari Dorel Coica sau Iuliu Ilzes.
Reamintim că în urmă cu 25 de ani, Lacul Cubic era pentru sătmăreni unul dintre locurile preferate de ieşire în aer liber. Cu timpul, însă, molozul şi gunoaiele au pus stăpânire pe fosta oază de linişte. Din păcate, între timp, aici au fost comise mai multe infracțiuni deosebit de grave, fiind aruncate chiar și două cadavre în urma unor crime care au șocat sătmărenii.
Acum, Primăria din Satu Mare ar vrea să-i redea lacului frumuseţea de altădată, însă ar putea amenaja doar jumătate din zonă. Cealaltă aparţine Episcopiei Romano-Catolice. În ultimii ani, Primăria Satu Mare a curăţat de mai multe ori luciul de apă şi a interzis accesul căruţelor şi maşinilor care aduceau gunoi. Toate tentativele de a păstra curat Lacul Cubic au fost, însă, sortite eşecului.
Citește și
Actualitate
FOTO. Tânăr din Satu Mare salvat în ultimul moment de polițiști. ”Eram sigur mort dacă nu spărgeau ușa”
Actualitate
Accident pe B-dul Cloșca. Bicicleta l-a salvat pe un bunic de o mașină, pe trecere de pietoni
Actualitate
FOTO. O poveste dramatică, cu final fericit în Satu Mare. Un polițist aflat în timpul liber a salvat o sătmăreancă dispărută
Actualitate
L-au ajuns ”blestemele”?! Un sătmărean a murit după ce a furat din casa unei bunicuțe
Actualitate
Metodă incredibilă de înșelăciune în Satu Mare. Cum a reușit bărbatul să intre în casele oamenilor și să plece cu banii
Actualitate
Satu Mare, sub Cod galben de caniculă. Când expiră avertizarea meteo
Actualitate
FOTO. Accident teribil pe DN19. Doi turiști germani au rămas încarcerați, iar femeia a fost preluată de elicopterul SMURD
Actualitate
FOTOGALERIE. Militarii români și belgieni ”au deschis focul” în județul Satu Mare
Actualitate
Mircea Govor cere autosesizarea DIICOT/DNA: ajutoare sociale pentru persoane plecate în străinătate și panouri fotovoltaice montate pe case neterminate
Actualitate