CONDAMNARE. O sătmăreancă a încercat să angajeze un ASASIN. Contestă decizia
Judecătorii Tribunalului Satu Mare au condamnat-o pe sătmăreanca Rodica Sabău pentru faptul că ar fi încercat să angajeze un racket din Ucraina pentru a-i ucide soţul, Mircea Sabău, cu care se afla în...
Judecătorii Tribunalului Satu Mare au condamnat-o pe sătmăreanca Rodica Sabău pentru faptul că ar fi încercat să angajeze un racket din Ucraina pentru a-i ucide soţul, Mircea Sabău, cu care se afla în proces de divorţ. Mobilul crimei îl reprezenta patrimoniul firmei la care Mircea Sabău era asociat unic.
Lanţul de farmacii, numeroasele cabinete medicale închiriate unor medici de familie şi magazinul de materiale plastice ar valora, potrivit aprecierilor anchetatorilor, aproximativ trei milioane de euro. Totul s-a întâmplat la finalul anului 2012.
În prezent, femeia a atacat decizia judecătorilor sătmăreni în luna octombrie a acestui an la nivelul Curții de Apel Oradea, încercând să obțină o decizie mai favorabilă. Următorul termen este pe data de 10 ianuarie 2017.
Reamintim că magistrații Tribunalului Satu Mare au dat verdictul în acest caz în data de 28.07.2016. ”Condamnă pe inculpata S.R. la pedeapsa privativă de libertate de 5 ani închisoare și interzicerea drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a și b teza II-a din Codul penal din 1969, pe o durată de 4 ani, ca pedeapsă complementară. Condamnă pe inculpatul S.M.L. la pedeapsa de 3 ani închisoare și interzicerea drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit. a și b teza II-a din Codul penal din 1969, pe o durată de 2 ani, ca pedeapsă complementară, cu suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, stabilind termen de încercare de 6 ani. Deduce din pedepsele aplicate inculpaților durata reținerii, pentru inc. S.M.L și respectiv durata reținerii și a arestului preventiv pentru inc. S.R.. Constată că nu există constituire de parte civilă în cauză. Obliga inculpații la plata cheltuielilor judiciare”, se arată în soluția pe scurt a magistraților sătmăreni.
Din câte se pare, sătmăreanca se temea că nu va obţine nimic din averea soţului în urma divorţului. Potrivit unor surse judiciare, femeia ar fi contactat de mai multe ori un interlop sătmărean, căruia i-ar fi cerut cu insistenţă să-i mijlocească contactul cu un racket din Ucraina, dispus să-i ucidă soţul. Povestea a fost semnalată autorităţilor de interlop, care s-a autodenunţat.
La cererea procurorilor, Tribunalul Satu Mare a emis în luna decembrie a anului 2012 mandat de arestare pe 29 de zile pe numele lui Rodica Sabău, care este acuzată de instigare la omor. Fiul său, Mircea Lucian Sabău, acuzat de complicitate, a primit la aceiași dată interdicţia de a părăsi localitatea de domiciliu pe durata următoarelor 29 de zile.
Citește și
Actualitate
Mamă de doar 36 de ani, măcinată de cancer. Doi copii luptă cu disperare să își salveze mama: „Nu o lăsați să se stingă”
Actualitate
Un sătmărean acuză un centru medical că i-a anulat consultația gratuită și i-a cerut 250 de lei pentru aceeași programare
Actualitate
TRAGEDIE. Un tânăr român de doar 19 ani a murit în timp ce culegea roșii la aproape 40 de grade Celsius,în Italia
Actualitate
Servicii de TOP în sănătate! Centru de recuperare medicală PhysiOro lansează Divizia medicală PhysiOro
Actualitate
Județul Satu Mare, codaș în regiune la digitalizare. LISTA primăriilor care riscă să piardă bani de la buget
Actualitate
Șofer de ATV, rănit după ce s-a răsturnat pe un drum forestier din Bixad. Era băut, avea permisul anulat, iar vehiculul nu era înmatriculat
Actualitate
FOTO. O nouă șansă la viață, cu sprijin de la Satu Mare. Sângele sătmărenilor a ajuns într-o misiune contra cronometru pentru un transplant hepatic
Actualitate
FOTO/VIDEO. Cine este sătmăreanul care umblă cu crucea în spate prin Satu Mare. De ce face acest gest
Actualitate
Unde te poți angaja după absolvirea Școlii Postliceale „Henri Coandă” Satu Mare? Trei calificări medicale, numeroase oportunități de carieră
Actualitate