Meniu

Caută pe PresaSM

0

Haosul urbanistic din ștrandul Tășnad. Construcții fără autorizație și debandadă

Că în zona stațiunii balneo-climaterice din Tășnad s-a construit ilegal o știe toată lumea. Că actuala conducere a Primăriei Tășnad a încercat să facă ordine în zonă, și acest lucru este de notorietat...

Haosul urbanistic din ștrandul Tășnad. Construcții fără autorizație și debandadă

Că în zona stațiunii balneo-climaterice din Tășnad s-a construit ilegal o știe toată lumea. Că actuala conducere a Primăriei Tășnad a încercat să facă ordine în zonă, și acest lucru este de notorietate. Mai ales după ce au fost ”mutați” unii funcționari suspectați de lucruri nu tocmai...”coușere”. Dar sunt indivizi care s-au apucat de lucru fără autorizație de construire și recunosc senin acest fapt. Este și cazul tășnădeanului Sorin Bicăzan. Pentru că timp de un an de zile nu a primit de la Primăria Tășnad autorizația pentru casa cu două nivele pe care intenționa să o construiască, omul nu a mai stat pe gânduri și a început ... lucrările. O recunoaște senin chiar el. Ce mai contează o autorizație în plus sau în minus. ”Am așteptat un an de zile să primesc toate actele necesare pentru casă, dar nu am primit nimic. M-am dus de multe ori la primărie și m-au tot amânat”, este replica dată de Sorin Bicăzan pentru Gazeta de Nord-Vest. Doar că actuala conducere a Primăriei Tășnad a considerat că aceste lucruri nu sunt normale, așa că omul a primit preaviz pentru oprirea lucrărilor pe motiv că nu are autorizație de construire. ”Da, recunosc, am construit fără acte, dar primăria m-a obligat, pentru că m-a tot dus cu vorba un an de zile”, a mai spus Bicăzan, pentru Gazeta de Nord Vest. Pe cale de consecință, oricine ar putea să construiască în zonă după bunul plac?!

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite