Șah-mat la Adrian Ștef. ANI l-a obligat să demisioneze din Consiliul Județean
Fostul președinte al Consiliului Județean Satu Mare, Adrian Ștef, a fost nevoit să demisioneze astăzi din funcția de consilier județean după ce a pierdut procesul intentat de către Agenția Națională d...
Fostul președinte al Consiliului Județean Satu Mare, Adrian Ștef, a fost nevoit să demisioneze astăzi din funcția de consilier județean după ce a pierdut procesul intentat de către Agenția Națională de Integritate.
Adrian Ştef a fost declarat incompatibil de către Agenţia Naţională de Integritate (ANI) în martie 2014. El a atacat decizia la Curtea de Apel Bucureşti solicitând anularea raportului întocmit de inspectorii de integritate, însă acţiunea sa în justiţie a fost respinsă de judecători ca inadmisibilă.
Apoi, Ștef a făcut recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, dar ar fi pierdut și aici.
Pe 21 martie 2014, Agenţia Naţională de Integritate a constatat existenţa stării de incompatibilitate în cazul lui Mihai Adrian Ştef, preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare şi fost vicepreşedinte al CJ, ca urmare a deţinerii simultane de funcţii şi calităţi.
Potrivit ANI, în perioada exercitării mandatului de vicepreşedinte al CJ Satu Mare (2008 - 2012), Mihai Adrian Ştef a deţinut şi funcţia de administrator al SC Ştef & CO SRL (21 iunie 2008 - 21 aprilie 2009) şi calitatea de comerciant persoană fizică în cadrul Ştef Mihai Adrian Persoană Fizică Autorizată STEF (21 iunie 2008 - 18 iunie 2012).
De asemenea, în perioada exercitării mandatului de preşedinte al CJ Satu Mare, el a deţinut simultan şi calitatea de comerciant persoană fizică (în perioada 18 iunie 2012 - 30 mai 2013).
Potrivit legii, persoana faţă de care s-a constatat starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcţie sau o demnitate publică pe o perioadă de trei ani de la data eliberării, destituirii sau a încetării de drept a mandatului.
Adrian Ștef a recunoscut că a pierdut definitiv procesul intentat Agenției Naționale de Integritate, în data de 28.03.2017 fiind dat verdictul final. Astfel, Adrian Ștef nu va mai putea ocupa vreo funcție publică în următorii trei ani.
Citește și
Actualitate
FOTO. Accident cumplit în județul vecin. Motocilist mort după ce s-a izbit de un copac și un microbuz
Actualitate
ANALIZĂ. Fake news-ul cu „taxa pe apa din fântâni”. Ce spune, de fapt, proiectul și de unde a pornit dezinformarea
Actualitate
FOTO. Poliția explică accidentul cu victime din Supur. Un TIR a proiectat o mașină în șanț
Actualitate
Proaspăt șofer, prins băut la volan în centrul Sătmarului. N-a fost singurul care a călcat pe bec
Actualitate
Accident în județul Satu Mare. Un biciclist a ajuns la spital. S-a lovit de mașina condusă de un tânăr șofer
Actualitate
ALERTĂ. Dronă doborâtă de un avion F-16 în spațiul aerian al României, deasupra județului Buzău
Actualitate
FOTO. Accident feroviar grav. Un tren cu aproape 200 de pasageri a lovit o autocisternă, care a luat foc
Actualitate
Amenzi de peste 11.000 de lei aplicate unui restaurant și unui bistro. Atenție mare de unde mâncați
Actualitate
FOTO. Lecție de cinste în Satu Mare. A găsit bani uitați într-un ATM și i-a înapoiat fără să stea pe gânduri
Actualitate
Solutii inteligente pentru spatii reduse: Cum amenajezi cu succes o baie mica
Actualitate
FOTO. Accident rutier în Micro 14. Intersecție blocată, zeci de persoane s-au adunat în zonă
Actualitate