Meniu

Caută pe PresaSM

0

Adio parcare supraetajată pe strada Decebal! De ce a renunțat Primăria la proiect

Parcarea etajata de la strada Decebal, lângă Someșul, nu se va mai construi, a spus astăzi primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor, în cadrul unei conferințe de presă. Motivul dat de edil es...

Adio parcare supraetajată pe strada Decebal! De ce a renunțat Primăria la proiect

Parcarea etajata de la strada Decebal, lângă Someșul, nu se va mai construi, a spus astăzi primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor, în cadrul unei conferințe de presă. Motivul dat de edil este unul simplu, nu mai sunt fonduri europene. 

Primarul a precizat și că s-a făcut un studiu la nivelul autorității publice care a scos la inveală faptul că în zona centrală situația parcărilor se va rezolva odată cu darea în folosință a parcării supraetajate de pe strada Kogălniceanu. În plus, alți investitori privați au precizat că vor face și ei zone de parcare cu zeci de locuri adiționale.

"Am făcut un studiu care arata ca actualele parcări, dar si cele private, plus parcarea de pe strada Kogălniceanu, sunt destule. Traficul se desfășoară acum disciplinat, in condiții bune. Se mai fac 80 de locuri in curte la Mondiala, de către un investitor privat", a precizat primarul municipiului Satu Mare. "Înainte, in jurul parcului aveam 190 de locuri de parcare, care au fost desființate. Acum, cu proiectul primăriei de pe strada Kogălniceanu si proiectele private, am acoperit acest deficit."

Potrivit primarului, parcarea de pe strada Kogălniceanu se va finaliza înainte de termen. Vorbim despre 158 de locuri noi de parcare în zona Pieței Libertății ce vor fi disponibile cel mai probabil începând cu finalul acestei veri.  

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite