Adrian Cozma, noul lider de facto al PNL. Candidat la șefia Consiliului Județean
Adrian Cozma, șeful de cabinet al Prefectului județului Satu Mare, avocat de profesie, este candidatul PNL pentru funcția de președine al Consiliului Județean Satu Mare. Cozma a obținut cele mai multe...
Adrian Cozma, șeful de cabinet al Prefectului județului Satu Mare, avocat de profesie, este candidatul PNL pentru funcția de președine al Consiliului Județean Satu Mare.
Cozma a obținut cele mai multe voturi în cadrul ședinței pe care liberalii sătmăreni au avut-o în cursul serii de astăzi și a demonstrat că a devenit noul lider de facto al Organizației Județene Satu Mare a PNL. Și asta pentru că președintele încă în funcție Adrian Albu a făcut tot posibilul ca să nu iasă învingător Adrian Cozma. Doar că influența în partid a actualului candidat este de necontestat.
Așadar, pe cale de consecință, avocatul Adrian Cozma, în prezent șef de cabinet al Prefectului județului Satu Mare, va fi candidatul liberal pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Satu Mare. Liberalii s-au întâlnit în această seară în cadrul ședinței Biroului Permanent Județean pentru desemnarea candidaților la alegerile locale, iar Cozma a obținut un număr dublu de voturi față de Monica Sobius, candidatul de pe locul doi.
În total, 44 de liberali au votat pentru Adrian Cozma, 15 pentru Monica Sobius (primar comuna Tarna Mare), 16 pentru Otto Nagy (secretarul general al PNL, și șase pentru Silviu Zetea (fostul primar al comunei Medieșu Aurit).
Citește și
Actualitate
Manager de la McDonald`s Satu Mare, plasat în arest la domiciliu într-un dosar DIICOT de trafic de droguri
Actualitate
Tânărul sătmărean rămâne după gratii. Arestul preventiv, prelungit cu încă 30 de zile în dosarul morții de la Ștrandul Satu Mare
Actualitate
VIDEO. Se întâmplă în România. Un șofer de TIR s-a încuiat în cabină și a început să arunce cu obiecte în trecători. Au intervenit mascații
Actualitate
A crezut că s-a trezit din beție. A urcat la volan și a distrus gardul unei case, în județul Satu Mare
Actualitate
Grevă de avertisment la Spitalul Județean Satu Mare. Următorul pas, greva generală
Actualitate
Un nou concurs de șef, ratat la Poliția Satu Mare. Singurul candidat a fost respins. Cum se explică...
Actualitate
Vreme caldă, dar cu furtuni în weekend la Satu Mare. Prognoza meteo
Actualitate
Cod galben prelungit la Satu Mare. Când expiră avertizarea de caniculă
Actualitate
Restaurant din județ, amendat cu 10.000 de lei. Ce au găsit inspectorii la control
Actualitate