Rezultatele inițiale ale examenului național de definitivare în învățământ, publicate de Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare, ridică din nou semne de întrebare cu privire la nivelul de pregătire al unei părți importante dintre cadrele didactice aflate la începutul carierei. Din cei 179 de candidați ale căror lucrări au fost evaluate, doar 117 au reușit să promoveze, ceea ce înseamnă o rată de promovare de 65,36% înainte de soluționarea contestațiilor. Tradus în cifre, aproape unul din trei profesori nu a reușit să obțină definitivarea în învățământ.
Deși autoritățile prezintă procentul drept o simplă statistică, realitatea este că examenul reprezintă primul filtru important pentru cei care doresc să rămână în sistemul de educație. Iar faptul că peste 34% dintre candidați nu au trecut acest prag ridică întrebări despre modul în care sunt pregătiți viitorii profesori și despre eficiența formării lor profesionale.
Un singur 10 și foarte puține note de excelență
Din cele 179 de lucrări evaluate, doar o singură lucrare a fost notată cu 10, la disciplina Matematică. În plus, numai cinci candidați au obținut note între 9,50 și 9,99, ceea ce arată că performanțele de vârf au fost rare în această sesiune. La polul opus, 11 candidați au primit note sub 5, un rezultat greu de ignorat pentru persoane care au trecut deja prin inspecții la clasă, evaluarea portofoliului și au predat cel puțin un an în învățământ.
Un examen pe care candidații îl susțin după un an de predare
Pentru a ajunge la proba scrisă, profesorii trebuie să îndeplinească deja mai multe condiții: să aibă cel puțin un an vechime la catedră, calificativul „Bine” sau „Foarte bine”, precum și o medie de minimum 8 la inspecțiile la clasă și evaluarea portofoliului profesional. Cu toate acestea, rezultatele arată că o parte semnificativă dintre candidații care au trecut de toate aceste etape nu au reușit să confirme și la examenul scris.
Pe cale de consecință, se naște întrebarea: cum au primit aceste calificative care le-au permis accesul în examen?!
Definitivarea, primul examen care decide viitorul în sistem
Definitivarea în învățământ nu este doar un examen formal. Promovarea îi oferă profesorului dreptul de practică în sistemul de învățământ preuniversitar, iar nota la proba scrisă reprezintă 70% din media finală. Pentru promovare este necesară o medie finală de minimum 8.
Rezultatele publicate acum sunt provizorii și pot fi modificate după soluționarea contestațiilor. Totuși, chiar dacă procentul final va crește ușor, cifrele de acum indică faptul că aproape o treime dintre profesorii aflați la început de carieră nu au reușit să îndeplinească standardele impuse pentru definitivarea în învățământ.
În contextul în care sistemul educațional se confruntă deja cu un deficit de cadre didactice în numeroase discipline, aceste rezultate readuc în discuție o problemă veche: nu este suficient doar să existe profesori la catedră, ci este esențial ca aceștia să fie bine pregătiți pentru a asigura un act educațional de calitate. În același timp, procentul de promovare poate reflecta și exigența examenului, astfel că interpretarea rezultatelor trebuie făcută cu prudență, fără a pune exclusiv responsabilitatea pe umerii candidaților.