Avertizare meteo: vântul se intensifică și va ninge. Temperaturile vor scădea
Începând din cursul nopții de vineri spre sâmbătă (12/13 ianuarie) vântul se va intensifica treptat, la început în regiunile sudice și la munte, iar pe parcursul zilei de sâmbătă (13 ianuarie) local ș...
Începând din cursul nopții de vineri spre sâmbătă (12/13 ianuarie) vântul se va intensifica treptat, la început în regiunile sudice și la munte, iar pe parcursul zilei de sâmbătă (13 ianuarie) local și în centrul și nord-vestul țării. Se vor înregistra viteze la rafală de 45...55 km/h, mai mari pe litoral și în sudul Banatului, de până la 60...70 km/h. Duminică (14 ianuarie), intensificări temporare ale vântului vor mai fi în Dobrogea, mai ales în zona litoralului, sudul Banatului și local în Muntenia.
Din cursul nopții de vineri (12 ianuarie) și până în dimineața zilei de duminică (14 ianuarie), temporar se vor semnala precipitații slabe cantitativ în majoritatea regiunilor. Acestea vor fi predominat sub formă de ninsoare în Oltenia, Transilvania și pe arii restrânse în Muntenia, mai ales lapoviță și ninsoare în Dobrogea, Banat și Crișana, iar local la munte și în Moldova va ninge. Se va forma polei sau ghețuș. Ninsori slabe cantitativ vor mai fi pe parcursul zilei de duminică (14 ianuarie) pe litoral, sud-vestul Olteniei și sudul Banatului.
În intervalul menționat, vremea se va răci, astfel că duminică temperaturile maxime vor fi preponderent negative, iar nopțile de la începutul săptămânii viitoare vor fi geroase îndeosebi în nordul, nord-estul și centrul țării.
Citește și
Actualitate
VIDEO. Fetiță rămasă blocată într-o toaletă publică din Satu Mare. Pompierii au fost solicitați de urgență
Actualitate
VIDEO. Bărbat găsit decedat în apartamentul său din Micro 16. Pompierii au pătruns prin balcon
Actualitate
Evaluarea Națională | Care sunt școlile cu cele mai mici medii din județul Satu Mare. Rezultatele arată decalaje importante între unitățile de învățământ
Actualitate
Evaluarea Națională 2026 | Cine sunt campionii județului Satu Mare. Nicio medie de zece
Actualitate
FOTO/VIDEO. TIR răsturnat pe câmp, în zona DN 19F - Apa. Șoferul ar fi pierdut controlul într-o curbă
Actualitate
Cod portocaliu de furtună pentru patru localități din județul Satu Mare. Vijelii, averse torențiale și grindină de mici și medii dimensiuni
Actualitate
Două tinere din județul Satu Mare, suspectate că au furat 8.000 de lei din buzunarul unui tânăr
Actualitate
VIDEO. Viorel Pașca, în timpul perchezițiilor uriașe ale DIICOT: „Statul român mi-a trimis oamenii. Acum mă acuză că sunt grup infracțional”
Actualitate
Parlamentul a amânat prelungirea reducerii accizei la motorină. De mâine cresc prețurile la combustibil
Actualitate