Potrivit informațiilor PresaSM, totul s-a întâmplat în comuna Botiz, județul Satu Mare. Un bărbat s-ar fi apropiat de autoturismul persoanei vătămate și, după ce a deschis portiera, i-ar fi aplicat mai multe lovituri în zona feței, provocându-i leziuni care au necesitat 7-8 zile de îngrijiri medicale, conform certificatului medico-legal eliberat de Serviciul de Medicină Legală Satu Mare.
Din declarațiile persoanei vătămate și ale martorilor rezultă că incidentul a avut loc pe fondul unui conflict mai vechi între femeie și inculpat, legat de relația de concubinaj dintre fiul acestuia și fiica victimei. În ziua respectivă, femeia s-ar fi întâlnit cu inculpatul în parcarea unui supermarket din municipiul Satu Mare, unde i-ar fi adresat acestuia jigniri și reproșuri în public, afirmând, printre altele, că „vrea ca fiul său să ajungă boschetar ca și el”.
După acest episod, fiecare dintre cei implicați s-a urcat în propriul autoturism și a plecat din parcare, însă tensiunile au continuat. Potrivit declarațiilor martorilor, inculpatul ar fi urmărit autoturismul femeii până în localitatea Botiz, unde a coborât din mașină, s-a apropiat de vehiculul acesteia și a tras de portieră, moment în care a lovit-o cu pumnul în față.
Fiica victimei, aflată în autoturism, a intervenit pentru a opri agresiunea, după care femeia s-a deplasat direct la postul de poliție din localitate pentru a sesiza incidentul. Inculpatul a susținut în fața anchetatorilor că a fost provocat și că ar fi lovit-o o singură dată, cu palma, după ce femeia i-ar fi adus insulte în prezența fiului său.
În cadrul anchetei, polițiștii au obținut și au vizionat imaginile surprinse de camera de supraveghere a magazinului din fața căruia s-a produs incidentul. În înregistrare, se observă momentul în care inculpatul se apropie de mașina femeii, deschide portiera și o lovește de mai multe ori în zona feței, după care se retrage și pleacă de la fața locului.
Declarațiile martorilor – fiica victimei și concubinul acesteia – au confirmat cele văzute pe înregistrare, relatând că agresorul a deschis ușa autoturismului și a început să o lovească pe femeie fără ca aceasta să riposteze.
După finalizarea anchetei, dosarul a fost înaintat Judecătoriei Satu Mare, care a dispus începerea judecății pe fond a cauzei privind pe inculpatul acuzat de lovirea unei femei în loc public.
-------------------
FOTO: Arhivă/Scop ilustrativ