Meniu

Caută pe PresaSM

0

Deputatul UDMR de Satu Mare, Nagy Szabolcs, susține declarația președintelui UDMR, Kelemen Hunor, privind decizia CCR și situația internațională

Satu Mare, 11 martie 2025 — Deputatul UDMR de Satu Mare, Nagy Szabolcs, își exprimă acordul față de declarația făcută de președintele Uniunii, Kelemen Hunor, în urma deciziei Curții Constituționale a ...

Deputatul UDMR de Satu Mare, Nagy Szabolcs, susține declarația președintelui UDMR, Kelemen Hunor, privind decizia CCR și situația internațională

Satu Mare, 11 martie 2025 — Deputatul UDMR de Satu Mare, Nagy Szabolcs, își exprimă acordul față de declarația făcută de președintele Uniunii, Kelemen Hunor, în urma deciziei Curții Constituționale a României (CCR) privind candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din luna mai.

"Decizia Curții Constituționale era una previzibilă și necesară. Așa cum a subliniat și președintele UDMR, întotdeauna este de preferat să învingem extremismul la urne. Însă, în acest caz, argumentele pentru a împiedica o candidatură care amenință ordinea constituțională și viitorul nostru comun erau evidente", a declarat Nagy Szabolcs.

Deputatul sătmărean a adăugat că ideologia fascistă pe care o promovează Călin Georgescu reprezintă un pericol real pentru întreaga societate românească, inclusiv pentru comunitatea maghiară din România.

Totodată, Nagy Szabolcs a transmis că înțelege nemulțumirile oamenilor și dorința acestora de schimbare: "Este nevoie de un candidat care să garanteze pace socială, respect pentru toate comunitățile și un viitor stabil. UDMR va susține o astfel de candidatură."

În încheiere, deputatul a salutat vestea legată de progresele înregistrate în plan internațional: "Poate singura veste mai bună decât această decizie a CCR este faptul că Ucraina a acceptat planul american de negocieri de pace. Armistițiul care se prefigurează poate deschide drumul spre o pace durabilă în regiune. Acum, întreaga lume așteaptă răspunsul Rusiei."

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite