Trei case de sondaj au fost autorizate de către Biroul Electoral Central să facă sondaje exit-poll. Este vorba despre Curs, Avangarde și Ara.
Rezultatele sondajelor exit poll pentru cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale arată că a câștigat candidatul independent Nicușor Dan, cu 54,1% din voturi. Candidatul AUR, George Simion, se află pe locul al doilea, cu 45,9%, arată sondajul realizat de CURS.
Conform exit poll-ului realizat de AVANGARDE, Nicușor Dan are 54,9%% din voturi, iar George Simion – 45,1%. Datele exit poll-ului CURS sunt valabile pentru ora 20.00, iar cele ale sondajului AVANGARDE, pentru ora 19.00.
Niciun exit poll nu include diaspora.
Reprezentanții caselor de sondare fac un apel la votanții care răspund la chestionare să fie sinceri, pentru ca datele culese să aibă acuratețe cât mai mare.
Încă din timpul procesului de votare, cei de la Avangarde au precizat că în țară s-a remarcat o ușoară creștere, față de turul anterior, a prezenței la urne a celor cu studii superioare și medii.
Primele estimări ale votului, făcute de CURS și Avangarde, sunt afișate la ora 21:00, la închiderea oficială a urnelor, chiar dacă procesul de votare se poate prelungi la secțiile unde lumea încă stă la coadă pentru a vota.
Potrivit Biroului Electoral Central, vor efectua exit-poll-uri, la nivel naţional: Grupul de Studii Socio-Comportamentale Avangarde, Centrul de Sociologie Urbană şi Regională - CURS și ARA Public Opinion.