FILAJ. Taximetriști din Satu Mare, implicați in traficul de migranți. Caz concret
Poliţiştii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au reținut șase cetățeni, cinci irakieni și un afganistan, solicitanţi de azil în România, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Unga...
Poliţiştii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au reținut șase cetățeni, cinci irakieni și un afganistan, solicitanţi de azil în România, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria. Migranții sunt cercetați pentru tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat.
În data de 11 noiembrie 2017, la nivelul ITPF Sighetu Marmației – STPF Satu Mare s-a declanșat o acţiune specifică pe linia combaterii migraţiei ilegale, în zona de responsabilitate.
Astfel, în jurul orei 21.00, poliţiștii de frontieră au observat în gara CFR Satu Mare un grup de migranți care au urcat în două autoturisme care circulau în regim de taxi. Imediat, un echipaj al poliţiei de frontieră a monitorizat traseul autoturismelor. La intrarea în localitatea Dara, jud. Satu Mare, la aproximativ un km de linia de frontieră cu Ungaria, echipajul a interceptat persoanele în cauză. Astfel, au fost depistate 6 persoane de origine afro-asiatică.
Persoanele în cauză au fost duse la sediul poliției de frontieră pentru continuarea cercetărilor. În urma verificărilor preliminare, poliţiştii de frontieră au stabilit că persoanele în cauză sunt cetăţeni din Irak si Afganistan, patru adulți, cu vârste cuprinse între 19 şi 27 de ani și doi minori, cu vârste de 10 şi 17 ani, solicitanţi de azil în ţara noastră. Persoanele în cauză au declarat că intenţionau să treacă ilegal granița, cu scopul de a ajunge într-un stat din spațiul Schengen.
Cei cinci cetăţeni irakieni și cetățeanul afganistan sunt cercetați de către poliţiştii de frontieră pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la trecerea frauduloasă a frontierei de stat, la finalizare urmând a fi luate masurile legale ce se impun.
Citește și
Actualitate
S-a dat de gol și l-au prins jandarmii sătmăreni. Îl căutau polițiștii din Iltalia
Actualitate
Adolescenta din Satu Mare dată dispărută a fost găsită în județul vecin
Actualitate
FOTO. Mașină ajunsă în șanț pe DN 19F, între Medieș și Apa. Trafic blocat parțial
Actualitate
SATU MARE. Vecin lovit cu furca și copii puși în pericol. Agresorul ar fi aruncat și cu bolovani în curtea familiei
Actualitate
Incident dramatic în județul vecin. Copilaș de doi anișori, în stare gravă după ce a căzut de la etaj
Actualitate
Șofer cu alcoolemie uriașă. S-a oprit cu mașina într-un gard. Nu a putut sufla în etilotest de beat ce a fost
Actualitate
VIDEO. Un sătmărean acuză Wizz Air că i-a refuzat îmbarcarea: „Am rămas în aeroport cu băiețelul nostru de 2 ani”
Actualitate
ALERTĂ | Minoră de 17 ani din județul Satu Mare, dată dispărută după ce a plecat de acasă în toiul nopții. Poliția cere ajutorul populației
Actualitate
Scandal cu iz de interlopi la Satu Mare: lovituri și amenințări după o „misiune” de recuperare a iubitei
Actualitate