Meniu

Caută pe PresaSM

0

FOTO. Două jurnaliste au salvat peștii din lacul secat din Grădina Romei

Peștișorii din lacul secat din Grădina Romei au fost salvați de către jurnalistele Mirela Filimon și Alina Creț. Cele două domnișoare s-au mobilizat, au recuperat cea mai mare parte a peștilor condamn...

FOTO. Două jurnaliste au salvat peștii din lacul secat din Grădina Romei

Peștișorii din lacul secat din Grădina Romei au fost salvați de către jurnalistele Mirela Filimon și Alina Creț. Cele două domnișoare s-au mobilizat, au recuperat cea mai mare parte a peștilor condamnați la moarte și apoi i-au eliberat în râul Someș. ”În proporție de 90% peștii au fost salvați”, a spus Alina Creț, una dintre inițiatoarele acțiunii! ”Lacul din Grădina Romei a fost secat pentru curățare, dar s-a decis ca toți peștii să fie lăsați să moară pe uscat. In seara aceasta eu si o colega am fost sa-i vedem. I-am pus pe toti in apa si am lasat galeata acolo. Ca sa traiasca trebuie sa ajunga in apa, in Somes. Nu ii pot salva singura, mi-ar lua prea mult timp de aceea am nevoie de ajutorul vostru. E nevoie de un butoi sau doua si cateva persoane ca sa le putem cara pana langa Somes. Maine dimineata la 6.00 se deschide Gradina Romei si am putea incepe salvarea lor, altfel odata cu aparitia soarelui va seca si putina apa in care se zbat pentru supravietuire. Va rog sa nu ramaneti indiferenti!”, a fost apelul lansat de Alina Creț. Cum nu s-au mobilizat prea mulți sătmăreni, cele două jurnaliste au acționat. Felicitări pentru gestul lor! [gallery size="full" columns="1" ids="47435,47434"]

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite