FOTO. Mașini, de zeci de mii de euro, confiscate pe bandă în PTF Petea, în câteva ore!
Polițiștii de frontieră sătmăreni din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Petea au descoperit și indisponibilizat două autoturisme căutate de către autoritățile din Franța și Italia, a căror valo...
Polițiștii de frontieră sătmăreni din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Petea au descoperit și indisponibilizat două autoturisme căutate de către autoritățile din Franța și Italia, a căror valoare se ridică la suma de 151.000 lei.
Ieri, 24 ianuarie a.c., în jurul orei 10.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Petea, județul Satu Mare, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de frontieră, un cetățean român, în vârstă de 39 de ani, domiciliat în județul Maramureș. Acesta conducea un autoturism marca Mercedes A 180 pe care erau aplicate plăcuțe cu număr de înmatriculare specific Franței.
[gallery columns="1" size="full" ids="106995,106994"]
Cu ocazia controlului, polițiștii de frontieră au efectuat verificări suplimentare în urma cărora au constatat faptul că autoturismul figurează ca fiind ,,bun căutat pentru confiscare”, alertă introdusă de autoritățile din Franța, în data de 3 ianuarie 2020.
După câteva ore, polițiștii de frontieră din cadrul aceluiași punct de trecere a frontierei au mai identificat un alt autoturism cu alertă, un Ford Tranzit, înmatriculat în Italia, condus de către un alt cetățeanul roman, în vârstă de 39 de ani, din județul Satu Mare.
[gallery columns="1" size="full" ids="106993,106992"]
În urma unor verificări în bazele de date, autoturismul marca Ford Tranzit figurează ca fiind ,,bun căutat pentru confiscare”, alertă întrodusă de autoritățile din Italia, în data de 23 ianuarie 2020.
Cele două autoturisme, în valoare de 80.000 de lei, respectiv 71.000 lei, au fost indisponibilizate la sediul instituției, iar în ambele cazuri, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale ce se impun.
Citește și
Actualitate
FOTO. Tragedie în nord-vestul țării. Un tânăr (19) a murit. A căzut cu motocicleta în prăpastie
Actualitate
La un pas de crimă în Satu Mare! Femeie bătută până la inconștiență, salvată de cei 4 copilași
Actualitate
PERCHEZIȚII. Ce au găsit polițiștii într-un magazin alimentar din municipiul Satu Mare
Actualitate
O șoferiță din Negrești-Oaș a fugit de poliție. Și-a abandonat BMW-ul și a dispărut printre blocuri
Actualitate
Fără stres după accident: service-ul auto care se ocupă de asigurări, acte și îți oferă mașină la schimb
Actualitate
IMPORTANT. Petrecere tematică pentru copii la Casa Ghioceilor, de Ziua Copilului
Actualitate
FOTO Tragedie pe drumul spre Satu Mare! Un tânăr tată a doi copilași și-a pierdut viața într-un accident cumplit
Actualitate
FOTOGALERIE. Drumeție transformată în coșmar, în Satu Mare: turistă rănită grav după ce a alergat pe un traseu acoperit cu frunze
Actualitate
Când revin ”Trenurile Soarelui” pe şine. Cât vor costa biletele la Mangalian
Actualitate