FOTO. O familie întreagă de refugiați, cu copii mici, reținută în Satu Mare
Polițiștii de frontieră din cadrul Poliției de Frontieră Satu Mare au depistat cinci cetățeni afgani, solicitanți de azil în România, în timp ce încercau să treacă ilegal frontiera în Ungaria, cu scop...
Polițiștii de frontieră din cadrul Poliției de Frontieră Satu Mare au depistat cinci cetățeni afgani, solicitanți de azil în România, în timp ce încercau să treacă ilegal frontiera în Ungaria, cu scopul de a ajunge într-un stat din Spațiul Schengen.
În data de 07 mai a.c., polițiștii de frontieră din cadrut STPF Satu Mare au desfășurat o acțiune pe linia combaterii migrației ilegale.
Astfel, în jurul orei 23.00, polițiștii de frontieră sătmăreni, în cooperare cu lucrători din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmerie Satu Mare, au identificat și reținut, în aproprierea localității de frontieră Petea, cinci cetățeni străini, care se deplasau pe jos, spre frontiera cu Ungaria.
Persoanele, care nu își justificau prezența în zonă, au fost duse la sediul STPF Satu Mare în vederea continuării cercetărilor.
În cadrul primelor verificări, s-a stabilit că este vorba despre cinci cetățeni afgani, patru dintre ei, doi adulți în vârstă de 26 și 30 de ani și doi minori de 3 și 5 ani, formând o familie. Totodată, s-a stabilit că persoanele în cauză sunt solicitanți de azil pe teritoriul țării noastre și intenționau să treacă ilegal frontiera în Ungaria, cu scopul de a ajunge într-un stat din Spațiul Schengen.
În cauză, se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat, urmând ca la finalizare să fie luate măsurile legale ce se impun.
Citește și
Actualitate
FOTO/VIDEO. Sătmăreancă găsită în viață după ore de căutări. Jandarmul Bogdan Moisi este eroul zilei
Actualitate
Mobilizare a sătmărenilor pentru găsirea Emiliei Tătar. Acțiune de amploare în Homoroade
Actualitate
Cele mai noi filme se văd la Cineplexx, în incinta Shopping City Satu Mare. Blockbuster Night: Odiseea
Actualitate
Țeapă cu promisiuni de transport internațional. Printre victime se află și persoane din județul Satu Mare
Actualitate
FOTO. Sătmăreni prinși în timp ce aruncă ilegal gunoaie. Semnalul de alarmă tras de Primărie
Actualitate
Furt incredibil în municipiul Satu Mare: i-a smuls lanțul de aur în timp ce îl îmbrățișa și săruta
Actualitate
Sătmăreancă dată dispărută. Polițiștii vă cer ajutorul
Actualitate
Zile caniculare la Satu Mare. Meteorologii au emis Cod galben. Ce temperaturi sunt așteptate și când expiră avertizarea meteo
Actualitate
Două palme în centrul localității l-au costat pe un sătmărean 4.000 de lei. Judecătorii au refuzat să îl lase fără condamnare penală
Actualitate