În pofida panicii instaurate ieri în tot județul Satu Mare, cauză din care s-a blocat în special municipiul reședință de județ, prețurile nu au ajuns la 11 lei/litru la combustibili, așa cum arăta bursa zvonurilor.
Evident, cele mai mari prețuri sunt la benzinăriile MOL, care au practicat ieri și cele mai mari creșteri. Prețul benzinei și motorinei la Petrom este de 7,99 lei/litru, iar la Lukoil benzina se vinde cu 7,96 lei/litru, iar motorina cu 7,98 lei/litru.
Redăm mai jos lista prețurilor:
Verificați prețurile la stațiile din tot județul Satu Mare ------> CLICK AICI
Premierul a lansat astăzi un avertisment către cei care încearcă destabilizarea economiei și a anunțat controale la toate companiile petroliere din țară.
„Nu voi permite nimănui să profite de această situație pentru ca, din lăcomie sau din alte motive, să destabilizeze economia țării și viața cetățenilor. Instituțiile responsabile vor fi ferme în verificările pe care trebuie să le facă și vor da sancțiuni drastice celor care încalcă legea. România este o țară sigură, iar garanțiile trebuie să includă și stabilitatea economică. ANAF, ANPC, Consiliul Concurenței au demarat investigațiile pentru a luat măsurile necesare de stopare a oricăror practici ilegale, abuzive care nu au nicio justificare. Vor fi controlate toate companiile petroliere care acționează în România. Am cerut tragerea la răspundere a celor vinovați și sancțiunile cele mai severe pentru cei care vor să genereze instabiliate. Guvernul nu permite astfel de practici și va folosi toate instrumentele legale pentru a proteja cetățenii și mediul de afaceri. Atrag atenția că orice altă tentativă de a destabiliza echilibrele economice va fi deîndată ferm și aspru pedepsită prin intervenția statului român”, a spus într-o declarație premierul Ciucă.