Guvernul, lovitură de grație pentru Satu Mare. Kereskenyi: ”Toate investițiile în pericol”
Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, a precizat că dacă Guvernul României nu va modifica proiectul de buget, municipiul Satu Mare va pierde nu mai puțin de 11,5 milioane de lei. Ceea ce ...
Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, a precizat că dacă Guvernul României nu va modifica proiectul de buget, municipiul Satu Mare va pierde nu mai puțin de 11,5 milioane de lei. Ceea ce este sinonim cu periclitarea proiectelor de dezvoltare a municipiului reședință de județ.
”Am rămas șocat. Din păcate acele preconizări sumbre s-au adeverit. Ceea ce Guvernul încearcă să ne bage pe gât este un măr otrăvit, deoarece, unu la mână ne dă 60% din impozitul venit, dar cu toate acestea aruncă în cârca autorităților publice locale cheltuielile privind însoțitorii persoanelor cu handicap.
Este o sumă imensă care până acuma a fost suportată din TVA și autoritățile locale au contribuit cu doar 10%. În aceste condiții, din calculele noastre reiese că municipiul Satu Mare va avea un minus de 11,5 milioane de lei, ceea ce este o sumă imensă. Nemaivorbind de majorările salariale și de obligativitatea acordării funcționarilor publici a tichetelor de masă.
În aceste condiții nu știm dacă bugetul va fi acoperitor pentru funcționare (...) Cert este că, continuarea marilor investiții, adică tot ceea ce am început este sub semnul întrebării. Sperăm că la votul bugetului în plenul reunit ale Camerei Deputaților și Senatului acest proiect de buget, care va omorî autoritățile locale, va mai suferi modificări. Pentru că dacă rămâne așa, încă odată vă spun că în ceea ce privește investițiile eu sunt foarte pesimist și nu văd cum vom putea duce la bun sfârșit cele propuse de noi în acest an”, a precizat Kereskenyi Gabor.
Citește și
Actualitate
Un sătmărean a băut o halbă de bere și o pălincă, apoi a distrus un stâlp de electricitate
Actualitate
Anvelope tăiate în plină stradă, în mod repetat, în municipiul Carei
Actualitate
Adrian Cozma prezintă documente AEP privind contractele PSD Satu Mare cu o firmă din familia Govor. Valoarea depășește un milion de lei
Actualitate
Batalionul 52 Geniu „Tisa” din Satu Mare face zeci de angajări. Nu aveți nevoie de Bacalaureat, salar atractiv
Actualitate
FOTO. Tâlhărie în plină stradă, la Satu Mare. O femeie de 62 de ani, atacată în timp ce se întorcea de la cumpărături
Actualitate
Șansa unei cariere în sănătate începe aici! Înscrie-te cu sau fără diplomă de BAC la Școala Postliceală „Henri Coandă” Satu Mare
Actualitate
Cătălin Cherecheș, fostul primar din Baia Mare, scapă de gratii. Judecătorii au decis eliberarea condiționată
Actualitate
Bilanțul unei zile de controale în Satu Mare: șofer băut, sute de sancțiuni și amenzi de peste 86.000 de lei
Actualitate
FOTO. Accident pe Drumul Careiului, în sensul giratoriu de la mall. O ambulanță a fost chemată la fața locului
Actualitate