Meniu

Caută pe PresaSM

0

O tânără, cu un ac în burtă, trimisă la plimbare de la UPU Satu Mare în Baia Mare

O tânără, în vârstă de 19 ani, din comuna Botiz, a suferit un accident casnic. Mai exact, s-a așezat pe pat și i-a intrat un ac în abdomen. Aceasta a fost dusă la Unitatea de Primire Urgențe (UPU) Sat...

O tânără, cu un ac în burtă, trimisă la plimbare de la UPU Satu Mare în Baia Mare

O tânără, în vârstă de 19 ani, din comuna Botiz, a suferit un accident casnic. Mai exact, s-a așezat pe pat și i-a intrat un ac în abdomen. Aceasta a fost dusă la Unitatea de Primire Urgențe (UPU) Satu Mare. Unchiul tinerei povestește că - după circa două ore de așteptare - au fost trimiși la Spitalul Județean Baia Mare pe motiv că la UPU Satu Mare nu ar fi fost la acel moment un chirurg. Totul s-ar fi întâmplat în seara zilei de luni, 3 iunie 2019. ”Nepoatei mele, Maria B. din Botiz, în vârstă de 19 ani, ia intrat din greşeală un ac în burtă, în timp ce era întinsă în pat. Am dus-o la UPU Satu Mare, unde a intrat într-un cabinet şi am lăsat-o acolo. După două ore aflu că nu este medic chirug disponibil la UPU Satu Mare, astfel că nu are cine să-i scoată acul. Ca urmare ea a vorbit cu o colegă din Baia Mare şi s-a dus la spitalul de acolo, pentru că unitatea respectivă dispune de chirurg. Cum se poate întâmpla aşa ceva? Ce UPU este fără specialist chirurg? Nu puteau spune din start că nu este, să mergem în altă parte?”, a spus unchiul tinerei pentru Informația Zilei.

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite