PNL a executat cel mai profesionist și apreciat șef de instituție din Satu Mare!
În plină epidemie de COVID19, PNL Satu Mare și Prefectura Satu Mare - condusă tot de oamenii PNL-ului - nu au altceva mai bun de făcut decât să își planteze membri de partid în fruntea instituțiilor p...
În plină epidemie de COVID19, PNL Satu Mare și Prefectura Satu Mare - condusă tot de oamenii PNL-ului - nu au altceva mai bun de făcut decât să își planteze membri de partid în fruntea instituțiilor publice.
După ce și-au pus planurile în aplicare, efectuând schimbări la nivelul Inspectoratului Școlar Județean, Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, urmând Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, PNL Satu Mare a reușit contraperformanța de a schimba cel mai profesionist și apreciat șef de instituție din județul Satu Mare.
Este vorba despre Elisabeta Bekessy - persoană apolitică - cea care a condus Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Satu Mare. Potrivit informațiilor PresaSM, pusă în fața schimbării, Elisabeta Bekessy a ales să se pensioneze, îndeplinind toate criteriile prevăzute de lege.
Doar că la insistențele ONG-urilor, primăriilor și a altor instituții publice, Elisabeta Bekessy a făcut cerere pentru prelungirea mandatului său în fruntea APM Satu Mare. Foarte apreciată de reprezentanții Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, inițial i s-a aprobat solicitarea, potrivit informațiilor PresaSM.
Doar că, ulterior, la intervenția unor reprezentanți locali ai Prefecturii Satu Mare, decizia de aprobare a prelungirii a fost revocată! Astfel încât Elisabeta Bekessy va intra în pensie de la data de 15 iunie.
Vorbim despre un director care a reușit să coordoneze un proiect prin care județul Satu Mare a intrat în Cartea Recordurilor! Reamintim faptul că în iulie 2018, teprezentanții Cărții Recordurilor au înmânat certificatul care atestă faptul că Satu Mare a intrat în Cartea Recordurilor cu cel mai lung panou realizat din capace de PET-uri din România.
Citește și
Actualitate
Incendiu în municipiul Satu Mare. Mobilizare a pompierilor
Actualitate
Am aflat când se deschide sezonul la ștrandul termal din Tășnad. Un nou sezon plin de surprize și distracție
Actualitate
Un nou supermarket se va construi în municipiul Satu Mare. Lângă Piața de Vechituri
Actualitate
Scandal violent într-un bar din Carei: un individ a înjunghiat un bărbat în plină zi
Actualitate
FOTO. Pieton în stare gravă, lovit de un BMW pe ”zebră”. Mașina s-a oprit după 54 de metri
Actualitate
LISTĂ. Prețurile carburanților continuă să scadă în Satu Mare. Motorina scade sub 9 lei, benzina scade spre 8 lei
Actualitate
FOTOGALERIE. Invazie de persoane fără adăpost pe malul Someșului, în zona de picnic din Satu Mare!
Actualitate
Mii de hectare, în special livezi, afectate de îngheț la Satu Mare. Se vor face verificări în teren
Actualitate
Fugar din Satu Mare, identificat în Belgia! Adus ASTĂZI sub escortă în arestul IPJ Satu Mare
Actualitate
SATU MARE. Fără permis, a intrat cu ATV-ul într-o mașină. Două victime și o gafă făcută de mulți sătmăreni
Actualitate
Amenzi de mii de lei pentru crescătorii din animale dintr-o localitatea sătmăreană. DSVSA a fost în control
Actualitate