Primăria promite: Groapa lui Gyuszi, gata în noiembrie. Garanție de zece ani
Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, susține că lucrările la groapa de evenimente din Pasajul Corneliu Coposu vor începe în următoarele zile, iar acestea se vor finaliza în luna noiembri...
Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, susține că lucrările la groapa de evenimente din Pasajul Corneliu Coposu vor începe în următoarele zile, iar acestea se vor finaliza în luna noiembrie.
”Eu sper ca până la finalul lui noiembrie să se termine groapa de evenimente. Asta nu depinde de noi”, a spus Kereskenyi Gabor.
Edilul șef sătmărean a precizat că ar fi fost ceva probleme cu furnizarea materialelor necesare, care sunt un amestec de lemn și plastic.
”Se mișcă cam greoi. Este o firmă din Reghin care a și comandat și a și fost fabricat acel material de VPC, este un compozit între lemn și PVC. Lucrarea propriu-zisă, de schimbare a acelor suprafețe, nu necesită mai mult de trei sau patru săptămâni. Problema este cu transportul materialului cu care se va acoperi această groapă”, a spus Kereskenyi.
Primarul municipiului Satu Mare a mai declarat că a câștigat frma care a dat cea mai mare garanție pentru lucrare, respectiv zece ani.
”Trebuie să punem accent pe calitate, iar dacă cineva vine și face o astfel de lucrare, care, totuși, este într-o zonă centrală și este o locație mult folosită să de ao garanție cât mai mare. Ori această firmă a dat o garanție de zece ani. Acesta a fost un punct forte al ofertantului”, a mai spus Kereskenyi.
Citește și
Actualitate
FOTO/VIDEO. Zeci de liberali protestează chiar acum în fața sediului PNL Satu Mare. Scandări împotriva conducerii județene
Actualitate
BNS critică proiectul care ar permite investiții din Pilonul II în industria de apărare și cere retragerea acestuia
Actualitate
Șofer căutat de polițiști după ce a lovit trei mașini parcate și a fugit de la locul accidentului, în Satu Mare
Actualitate
Giorgio Trans: trei decenii pe drumurile Europei, pornite din Satu Mare
Actualitate
FOTO. Satu Mare pedalează. O nouă pistă de biciclete completează rețeaua din Satu Mare
Actualitate
Doi șoferi prinși băuți la volan în județul Satu Mare. Polițiștii au aplicat peste 200 de amenzi într-o singură zi
Actualitate
FOTO. Șofer sătmărean amendat cu zeci de mii de lei. L-au lăsat fără certificat și plăcuțe
Actualitate
Bătrână de 73 de ani, agresată de soțul de 77 de ani. Bărbatul ar fi incendiat locuința din județul Satu Mare
Actualitate
FOTO/VIDEO. Bătaie între două familii, cu un cuțit scos în mijlocul scandalului, în Satu Mare. 400 de persoane la fața locului
Actualitate