”Toți care trec pe la președintele și vicepreședintele CJ știu ce-i așteaptă în biroul acestora: multe fumuri și un aer rarefiat”, mai spun sursele citate.După modelul oferit de șeful suprem, spun sursele din interiorul instituției, și directorii din CJ au căpătat prostul obicei să fumeze la birou. Iar cei care vin să rezolve o problemă la consiliu, aprind și ei o țigară, că să fie în elementul lor. Bună ospitalitate! Mai mult, protejații directorașilor mai fumează și ei prin birouri, când văd că șeful lor au țigara în vărful buzelor. Așa s-a transformat sediul Consiliului Județean Satu Mare într-un mare furnal, mai, mai, angajații să nu ceară spor de condiții grele și de mediu în care lucrează. Oare ce spune angajatul CJ, responsabil cu fumurile funcționarilor și ale managerilor? Câte amenzi au aplicat reprezentanții PSI? Așa că oamenii sistemului se simt ca acasă, iar instituțiile publice devin baruri și cafenele, după modelul celui de la Palatul Victoriei. Dar, bineînțeles într-un circuit închis, nu toți având acces la binefacerile oferite de șefii Consiliului Județean. Angajații de rând, neprivilegiați, se supun cu umilință legii, ei făcând coadă, pe scările spre ieșirea din clădire, unde au voie să fumeze. Că doar peste tot, pe pereții instituției publice scrie ”Fumatul este interzis”, iar afară este un loc destinat celor care vor să-și manifeste viciul. Drept urmare, legea este doar pentru ”câini”. SURSA: ancheteonline.ro
Șefii Consiliului Județean Satu Mare fumează la greu în birouri. Se cred pe propria moșie
Celebra poză cu cârciuma de la Palatul Victoriei scoate la iveală un fenomen contravențional, la nivelul întregii administrații centrale, dar și locale. Mulți șefi de instituții fumează la ei în birou...
Celebra poză cu cârciuma de la Palatul Victoriei scoate la iveală un fenomen contravențional, la nivelul întregii administrații centrale, dar și locale. Mulți șefi de instituții fumează la ei în birou, fără nicio jenă și nu este nimeni capabil să le atragă atenția că încalcă legea. În timp ce în clădirile de office ale agenților privați fumatul în interior este strict interzis, iar angajații sunt obligați să-și ”exercite”viciul în aer liber, fără să-i afecteze ce cei din jur, în birourile șefilor din aparatul de stat, legea nr.15/2016, este batjocorită.
De exemplu, potrivit ancheteonline.ro, la Consiliul Județean Satu Mare se fumează continuu în birourile președintelui Pataki Csaba (UDMR) și a vicepreședintelui Ioa Rus (PNL). Că doar șeful nu poate munci și nu se poate apleca asupra nevoilor oamenilor de rând, decât cu țigarea în gură. De asemenea, toate audiențele se dau într-un fum de țigară, parcă să-l tai cu cuțitul, după cum spun sursele noastre.
Mai mult, ședințele din biroul celor doi șefi ai CJ se țin într-o ceață deasă, emanată de tutunul gros al țigaretelor.
Citește și
Actualitate
FOTO. Accident grav pe B-dul Lucian Blaga, în Satu Mare. O mașină a spulberat un stâlp
Actualitate
Cod galben la Satu Mare. LISTA localităților aflate sub avertizare
Actualitate
FOTO/VIDEO. De la ce a pornit scandalul din Micro 17. Șase persoane încătușate și duse la secție
Actualitate
FOTO. Accident în parcarea Kaufland de pe Drumul Botizului. Cinci persoane implicate
Actualitate
FOTO/VIDEO. Scandal fără precedent în Micro 17. Mai multe persoane încătușate după o bătaie izbucnită pe stradă
Actualitate
DRAMATIC. Femeie găsită ghemuită în casă, plângând și tremurând, în Satu Mare
Actualitate
Beat, fără permis, cu tractorul neînmatriculat, a lovit o mașină, în județul Satu Mare
Actualitate
FOTOGALERIE. Poliția Rutieră a ”ras” tot, astăzi, pe șosele din municipiul Satu Mare
Actualitate
VIDEO. Poliția Satu Mare, așteptați o tragedie? Câini agresivi liberi atacă brutal pe stradă chiar în fața stăpânului
Actualitate