Supărare mare între bugetarii sătmăreni. Vacanțele din banii publici, sistate
Sute de funcționari publici din județul Satu Mare au fost trimiși anual (alături de familiile lor, evident) în stațiuni de pe litoral sau la munte, câte șapte zile, la hoteluri de trei și patru stele,...
Sute de funcționari publici din județul Satu Mare au fost trimiși anual (alături de familiile lor, evident) în stațiuni de pe litoral sau la munte, câte șapte zile, la hoteluri de trei și patru stele, cu servicii all inclusive asigurate. Toate acestea, sub umbrela unor așa-zise cursuri de formare profesională. De fapt, vacanțe mascate.
După scandalurile din mass media (inclusiv PresaSM a publicat un material cu date concrete pe această temă), Consiliul Județean și Primăria Satu Mare au oprit aceste concedii plătite cu multă generozitate din banii publici. Totuși, în rândurile funcționarilor publici supărarea este mare de tot. Culmea ironiei, s-au plâns inclusiv pe adresa PresaSM.
PresaSM a solicitat Consiliului Județean Satu Mare informații în baza Legii 544/2001 a liberului acces la informații publice.
Potrivit răspunsului primit, bugetarii nu vor mai merge la mare sau la munte, alături de familiile lor. Cel puțin nu în concedii camuflate în cursuri de pregătire.
”Până în prezent au fost la cursuri de pregătire profesională un număr de 9 persoane (...) În viitor se intentionează să se trimită la cursuri doar persoane care trebuie să dobândească anumite abilități pe care nu le au pentru a corespunde modificărilor fişelor postului completate cu sarcini noi impusc dc legislaţie. Bugetarii pot merge la cursuri de pregătire profesională doar singuri, dar în aceeaşi perioadă şi pe cont propriu îşi pot lua si familia. (...) Personalul bugetar se poate caza conform prevederilor legale doar în unităţi de cazare de maxim trei stele”, se arată în răspunsul oferit de Consiliul Județean.
Aceste practici au început în 2009, pe fondul unor reorganizări instituționale haotice, și au luat amploare în ultimii ani.
Cursurile au fost organizate de firme private, cursurile se țineau superficial sau nu se țineau deloc și inclusiv Institutul Național de Administrație – autoritatea de stat care ar trebui să le supravegheze – recunoaște că fenomenul a scăpat de sub control și că ele reprezintă, de fapt, concedii suportate din bani publici.
Citește și
Actualitate
Răzbunare cruntă, ca-n filmele cu mafioți, în județul Satu Mare. Victime lăsate inconștiente pe stradă
Actualitate
Un tată și fiul său au bătut un hoț, prins la furat de porumb. Culmea, acum îi vor plăti și despăgubiri!
Actualitate
Canicula revine la Satu Mare! Meteorologii au emis un Cod galben. Când intră în vigoare
Actualitate
Clipe de coșmar în Satu Mare: tânăr găsit plin de sânge. A amenințat că-și omoară mama și iubita
Actualitate
THE PARK FESTIVAL transformă Careiul în capitala distracției! Trei zile de concerte, petreceri și atmosferă de neuitat
Actualitate
Câine-erou în Satu Mare: o tânără a fost salvată de la o agresiune în Micro 16. Martorii au trecut nepăsători
Actualitate
SATU MARE. Beat la volan, urmărit de poliție mai mulți km, și-a continuat fuga până a provocat un accident
Actualitate
FOTO/VIDEO. Zeci de liberali protestează chiar acum în fața sediului PNL Satu Mare. Scandări împotriva conducerii județene
Actualitate
BNS critică proiectul care ar permite investiții din Pilonul II în industria de apărare și cere retragerea acestuia
Actualitate