ULTIMATUM! Primăria blochează deschiderea Lidl! Întârziere de peste o lună?!
Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, și administratorul public Maskulik Csaba au precizat că magazinul Lidl nu va primi autorizația de funcționare până când nu va finaliza lucrările la s...
Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor, și administratorul public Maskulik Csaba au precizat că magazinul Lidl nu va primi autorizația de funcționare până când nu va finaliza lucrările la sensul giratoriu de la Crinul.
Astfel, cu toate că magazinul trebuia să se deschidă pe data de 12 octombrie, sunt șanse ca inaugurarea să fie amânată cu cel puțin 30 de zile. Și asta pentru că trebuie să se înceapă și finalizeze lucrările pe cealaltă parte a viitorului sens, respectiv în fața Restaurantului Lotus și la ieșirea din magazinul Lidl.
”Este una dintre cele mai vitale intersecții din municipiu. Nu o să dăm autorizația de funcționare până când nu vor termina sensul. Dacă dăm drumul acum se va crea haos”, a spus Kereskenyi.
Maskulik Csaba a declarat că vina aparține constructorului, care deși s-a angajat să înceapă lucrările în 1 iulie, le-a început doar în 9 august. De asemenea, nu s-a respectat termenul de finalizare, respectiv 15 septembrie.
”Dacă condiționăm acordarea autorizației de funcționare, măcar așa o să avem o garanție că se vor apuca de treabă și că vor termina cât mai repede lucrările”, a mai spus primarul Kereskenyi.
Conform surselor PresaSM.ro, lucrările vor fi finalizate și recepționate în data de 28 septembrie. De asemenea, deschiderea oficială era proramată pentru data de 12 octombrie.
Suprafața carosabilă și pietonală a parcării va fi de 5.436 metri pătrați, iar suprafața de spații verzi amenajate este de 1.970 metri pătrați. De asemenea, vor fi 129 de locuri de parcare, printre care două locuri de parcare de tip “mamă și copil” și două locuri pentru persoane cu deficiență locomotorie.
Citește și
Actualitate
Scandal violent într-un bar din Carei: un individ a înjunghiat un bărbat în plină zi
Actualitate
FOTO. Pieton în stare gravă, lovit de un BMW pe ”zebră”. Mașina s-a oprit după 54 de metri
Actualitate
LISTĂ. Prețurile carburanților continuă să scadă în Satu Mare. Motorina scade sub 9 lei, benzina scade spre 8 lei
Actualitate
FOTOGALERIE. Invazie de persoane fără adăpost pe malul Someșului, în zona de picnic din Satu Mare!
Actualitate
Mii de hectare, în special livezi, afectate de îngheț la Satu Mare. Se vor face verificări în teren
Actualitate
Fugar din Satu Mare, identificat în Belgia! Adus ASTĂZI sub escortă în arestul IPJ Satu Mare
Actualitate
SATU MARE. Fără permis, a intrat cu ATV-ul într-o mașină. Două victime și o gafă făcută de mulți sătmăreni
Actualitate
Amenzi de mii de lei pentru crescătorii din animale dintr-o localitatea sătmăreană. DSVSA a fost în control
Actualitate
Controalele înainte de Paște la Satu Mare s-au lăsat cu amenzi consistente. Ce nereguli au găsit cei de la DSVSA
Actualitate
FOTO. Accident pe DN19, Satu Mare - Baia Mare. Impact între un autoturism și un microbuz școlar
Actualitate
Incident grav la un mare spital din țară. Un bărbat a furat o țeavă şi un robinet și a lăsat pacienții de la ATI fără oxigen
Actualitate