Meniu

Caută pe PresaSM

0

VIDEO. Mircea Govor explodează în scandalul „Masă Sănătoasă pentru copiii nevoiași”: „ISJ Satu Mare stă și tace!”

Scandalul privind posibilele nereguli din programul național „Masă Sănătoasă” continuă să genereze reacții în județul Satu Mare. Deputatul PSD Mircea Govor a susținut joi, 28 mai, o conferință de pres...

VIDEO. Mircea Govor explodează în scandalul „Masă Sănătoasă pentru copiii nevoiași”: „ISJ Satu Mare stă și tace!”

Scandalul privind posibilele nereguli din programul național „Masă Sănătoasă” continuă să genereze reacții în județul Satu Mare. Deputatul PSD Mircea Govor a susținut joi, 28 mai, o conferință de presă în care a lansat acuzații directe la adresa conducerii Inspectoratului Școlar Județean Satu Mare, despre care spune că nu și-ar fi îndeplinit obligațiile de monitorizare și control în cazul derulării programului la nivelul comunei Socond.

Președintele PSD Satu Mare a declarat că a solicitat deja intervenția Ministerului Educației, printr-o interpelare oficială depusă în Parlamentul României, cerând trimiterea Corpului de Control pentru verificarea modului în care a fost implementat programul „Masă Sănătoasă” în județ.

În cadrul conferinței, Mircea Govor și-a îndreptat criticile în principal către conducerea Inspectoratului Școlar Județean, despre care afirmă că nu a oferit explicații publice și nu a reacționat în fața suspiciunilor apărute în spațiul public.

„Până astăzi nu am văzut-o pe doamna inspector general să iasă să explice ce s-a întâmplat. Inspectoratul Școlar este obligat să monitorizeze desfășurarea acestui program. Inspectoratul Școlar Satu Mare și doamna inspector general stau de parcă nu s-a întâmplat nimic”, a declarat deputatul PSD.

Acesta susține că instituția avea obligația legală și administrativă de a urmări modul în care se desfășoară programul și de a verifica dacă datele raportate corespund realității din teren. Govor consideră că lipsa unei reacții publice din partea conducerii ISJ ridică semne de întrebare suplimentare cu privire la modul în care au fost gestionate aceste situații.

Suspiciunile vizează existența unor diferențe între numărul real al elevilor prezenți la cursuri și numărul porțiilor de hrană decontate din fonduri publice în cadrul programului „Masă Sănătoasă”. Potrivit lui Mircea Govor, dacă aceste informații se confirmă în urma verificărilor, situația ar fi una extrem de gravă.

„Dacă aceste suspiciuni se confirmă, atunci vorbim despre un lucru revoltător: bani destinați copiilor ar fi fost încasați pe baza unor raportări care nu reflectă realitatea”, a afirmat liderul PSD Satu Mare.

Prin interpelarea transmisă Ministerului Educației, deputatul solicită verificarea tuturor documentelor privind prezența elevilor și decontarea porțiilor de hrană, controlul modului în care sunt raportate absențele și identificarea unor eventuale situații similare la nivel național.

Totodată, acesta cere adoptarea unor măsuri concrete care să elimine posibilitatea apariției unor fraude în cadrul programului și să asigure un control mai strict asupra modului în care sunt cheltuite fondurile publice destinate elevilor. Mircea Govor a afirmat că demersul său ar trebui să reprezinte un semnal și pentru alte instituții ale statului care, în opinia sa, aveau obligația să se autosesizeze și să verifice situația încă din momentul apariției informațiilor în spațiul public.

Pe lângă subiectul legat de programul „Masă Sănătoasă”, liderul PSD Satu Mare a făcut referiri și la alte instituții și persoane din administrația județeană. În acest context, Mircea Govor a comentat și declarațiile subprefectului Valer Beșeni, pe care le-a ironizat în cadrul conferinței de presă.

„Voia să-mi explice mie ce mi-a explicat și celor care s-au uitat la el. Nu mă interesează, e prea neînsemnat pentru mine ca să urmăresc ce face”, a declarat deputatul PSD.

Declarațiile au fost făcute într-un climat tensionat, în care liderul social-democrat a criticat modul de funcționare și comunicare al mai multor instituții din județ. prinyre care Inspectoratul Școlar Județean sua Inspectoratul de Poliție al Județului Satu Mare. Acesta a făcut referiri inclusiv la activitatea unor structuri administrative și la posibile legături profesionale între persoane provenite din zona Socond și anumite instituții publice.  Mircea Govor a menționat inclusiv domeniul agricol și anumite trasee profesionale în instituții precum Inspectoratul Teritorial de Muncă, sugerând existența unor conexiuni între persoane din administrația locală și structuri publice județene.

Pact încălcat, acuză Govor 

În finalul conferinței de presă, Mircea Govor i-a acuzat pe subprefectul Valer Beșeni și pe deputatul Adrian Cozma, ambii lideri marcanți ai PNL Satu Mare, de faptul că l-ar fi convins, prin intermediul unor persoane foarte importante și respectabile din județul Satu Mare, să încheie un pact de neagresiune. Cu care - la insistențele unor lideri ai comunității, neangrenați politic - a fost de acord. Întâlnirea ar fi avut loc în casa fratelui lui Mircea Govor, regretatul om de afaceri și susținător al Bisericii Ortodoxe, Mirel Govor. 

”M-a sunat fratele meu Mirel, într-o seară, în jurul orei  20.00-21.00, să merg până la el acasă. Știind că e bolnav și că am o sensibilitate aparte pentru el, am mers imediat. Acolo m-am întâlnit cu Adrian Cozma și Valer Beșeni, iar în casă mai erau două persoane foarte importante, în prezența cărora am ajuns la un acord de neagresiune, pe care l-am respectat. Doar că - după moartea fratelui meu - Dumnezeu să-l odihnească în pace - ce au făcut cei doi, Cozma și Beșeni? Au făcut interpelări să vadă ei ce datorii a avut firma fratelui meu, Mirel! Ăștia sunt oameni?! Fratele meu a fost un om cinstit, a sprijinit biserica. I-au întinat memoria unui om care le-a făcut un bine și i-a ajutat. Că dacă nu era fratele meu Mirel, eu nu aș fi încheiat acel pact de neagresiune. La rugămințile sale am făcut-o”, a precizat Mircea Govor.  

Dezvoltat cu de Ottoweb

Altă știre 0/0
Comentarii Anchete Politică Necitite