Accident spectaculos în județul vecin, acolo unde un tânăr a ajuns cu mașina în gard. A băut înainte de a se urca la volan, spun polițiștii. A lovit un cap de pod, apoi a rupt un stâlp și a lovit gardul unei case. Automobilul a rămas parțial suspendat, iar tânărul a fost dus la Urgențe.
Un tânăr în vârstă de 22 de ani a fost rănit, duminică, 28 iunie 2026, în urma unui accident rutier produs pe DJ 186, în localitatea Săcel.
Potrivit polițiștilor din cadrul Poliției Orașului Săliștea de Sus și Poliției Orașului Dragomirești, sesizați prin apel la 112, șoferul ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, iar autoturismul a intrat în coliziune cu un cap de pod. În urma impactului, mașina a fost proiectată într-un stâlp și apoi în gardul unui imobil.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În urma accidentului, tânărul a suferit leziuni și a fost transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale. De asemenea, acestuia i-au fost recoltate probe biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul.