Zeci de km de drumuri intră în reabilitare în județul Satu Mare. Peste o sută de milioane de lei alocați
O sumă de 115 milioane de lei a fost alocată de Guvernul României pentru un proiect de modernizare a unor drumuri din județul Satu Mare. Proiectul vizează modernizarea drumurilor județene DJ108R din D...
O sumă de 115 milioane de lei a fost alocată de Guvernul României pentru un proiect de modernizare a unor drumuri din județul Satu Mare. Proiectul vizează modernizarea drumurilor județene DJ108R din DN 19A Beltiug-Beltiug Băi-Dobra-Hurezu Mare-DJ108P-DJ196 Corund-Bogdand-Hodod-limita de județ Sălaj și este finanțat din fonduri europene, prin Programul Operațional Regional 2014-2020 (POR), Axa prioritară 6 – Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională.
După implementarea proiectului, vor fi modernizați 38,145 km de drum județean, iar timpul de parcurs și, implicit, timpul pentru pasagerii vehiculelor care tranzitează zona se va reduce, viteza medie crescând cu aproximativ 25% (de la 48 km/h la 60 km/h).
Valoarea totală a investiției este de 115.107.493,22 de lei, din care 112.708.993,08 lei (98% din valoarea eligibilă a proiectului) reprezintă valoarea finanțării nerambursabile alocate de MDRAPFE-AM POR.
Acesta este cel de-al zecelea proiect de modernizare a infrastructurii rutiere de importanță regională, semnat prin POR 2014-2020, în vederea stimulării mobilității regionale, prin conectarea la reţeaua transeuropeană de transport (TEN-T), beneficiarii direcți fiind cei peste 13.000 de locuitori din zonă.
Citește și
Actualitate
FOTO. Sătmăreni prinși în timp ce aruncă ilegal gunoaie. Semnalul de alarmă tras de Primărie
Actualitate
Furt incredibil în municipiul Satu Mare: i-a smuls lanțul de aur în timp ce îl îmbrățișa și săruta
Actualitate
Sătmăreancă dată dispărută. Polițiștii vă cer ajutorul
Actualitate
Zile caniculare la Satu Mare. Meteorologii au emis Cod galben. Ce temperaturi sunt așteptate și când expiră avertizarea meteo
Actualitate
Două palme în centrul localității l-au costat pe un sătmărean 4.000 de lei. Judecătorii au refuzat să îl lase fără condamnare penală
Actualitate
A urcat beat pe ATV cu un copil de 7 ani. S-a răsturnat într-o curbă, în județul Satu Mare
Actualitate
Sătmăreanul care a lovit trei mașini și a fugit, prins de polițiști. După verificări s-a ales și cu dosar penal
Actualitate
FOTO/VIDEO. Ce spun polițiștii, cum s-a petrecut accidentul din Satu Mare. Șoferul a ajuns cu mașina răsturnată în șanț
Actualitate
FOTOGALERIE. Ministrul Cseke, în vizită la viitoarea creșă din municipiul Satu Mare. Ce spune primarul despre lucrări
Actualitate