Convoiul umanitar a revenit în țară. Măsuri speciale luate la punctele de intrare
Măsuri speciale au fost luate la cele trei puncte de intrare în țară prin care au revenit aseară, după ora 02:00, românii care au rămas blocați la vămile dintre Austria și Ungaria. Autoritățile din Ar...
Măsuri speciale au fost luate la cele trei puncte de intrare în țară prin care au revenit aseară, după ora 02:00, românii care au rămas blocați la vămile dintre Austria și Ungaria. Autoritățile din Arad, dar și cele din Timiș s-au mobilizat pentru traficul crescut, iar Direcțiile de Sănătate Publică s-au pregătit pentru triajul epidemiologic.
A fost forfotă mare la cele trei puncte de frontieră prin care au revenit în țară mii de români blocați la granița dintre Austria și Ungaria. Borș, Cenad și Nădlac, au decis autoritățile române și cele maghiare, vor prelua convoiul umanitar, iar primii români au început să ajungă în țară după miezul nopții.
La Cenad, după ora 1:00, personalul vamal a început să primească primii români. Potrivit Poliției de Frontieră, pentru operativitate, au fost deschide 10 benzi de control, iar timpul mediiu de așteptare a fost de aproximativ 3 ore. La fața locului au fost și specialiștii Direcției de Sănătate Publică, pentru triajul epidemiologic, iar cei întorși au trebuit să completeze formularele, fiind direcționați spre carantină sau izolare, în funcție de caz.
A fost forfotă mare și la Cenad, acolo unde însuși prefectul s-a deplasat la vamă pentru a coordona activitatea. La fața locului a fost și directorul DSP Arad, iar unele persoane întoarse în țară, sub escorta jandarmilor, au fost plasate în carantină. În schimb, cei mai mulți, tot cu jandarmi și polițiști, au fost trimiși la autoizolare în județele de domiciliu.
Tot pentru triaj epidemiologic în situație excepțională s-au pregătit și cei din vama Borș.
Mii de români au rămas prinși la granița dintre Austria și Ungaria, după ce țara vecină a luat decizia de a bloca granițele. Printre cei care nu s-au putut întoarce în țară au și mai mulți sătmăreni. Aceștia au reclamat modul în care s-au comportat cu ei autoritățile din Ungaria, în principal polițiștii de frontieră.
Prin intervenția ministrului Bogdan Aurescu, autoritățile maghiare au acceptat o excepție de la închiderea granițelor și au permis trecerea românilor printr-un convoi umanitar, pe o rută specială, care a evitat marile orașe și i-a dus pe români inclusiv pe drumuri comunale.
Citește și
Actualitate
FOTO. Sătmărean rănit într-un accident rutier. Impact puternic între două TIR-uri. A rămas blocat în cabină
Actualitate
Sătmărean condamnat pentru ucidere din culpă, a făcut din nou accident, beat la volan
Actualitate
Un sătmărean beat s-a urcat la volan, cu tot cu soție și copilul de 4 ani
Actualitate
Monstrul din Ardud. Un tată și-a agresat fiica, după ce și-a alungat concubina de acasă
Actualitate
PSD a votat. Ilie Bolojan rămâne fără sprijinul politic al social-democraților
Actualitate
SATU MARE. Un tânăr a furat o mașină pentru a putea ajunge acasă de la un chef
Actualitate
”Doamne-Doamne nu doarme”. Ce a pățit un hoț care a furat dintr-o biserică din Satu Mare
Actualitate
Mobilizare pentru salvarea unui sătmărean. Preluat cu elicopterul SMURD
Actualitate
FOTO. Un mare magazin din Baia Mare, închis după o explozie. O persoană a fost rănită
Actualitate
FOTO. Polițiștii sătmăreni, cu ochii pe motociliști și mopediști. Ce mesaj le-au transmis la început de sezon moto
Actualitate
Sătmărean reținut de polițiști. A sărit gardul și a dat iama într-un depozit. Ce prejudiciu a făcut
Actualitate