COVID Satu Mare: 182 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore


Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, la nivelul județului Satu Mare au fost raportate un număr de 182 cazuri noi cazuri de infectări cu COVID.

De asemenea, 17 persoane au fost retestate pozitiv, numărul total al infectărilor ajungând la 5078 de cazuri de la începutul pandemiei, în județul Satu Mare. Rata de infectare la nivelul județului este de 4,96 la mia de locuitori.

Tot astăzi, autoritățile au confirmat cinci noi decese ale unor pacienți aflați în spitalele sătmărene și diagnosticați cu COVID-19.

Până astăzi, 25 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 440.344 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 313.885 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.739 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

IMPORTANT: Dacă citiți această știre de pe telefon, este important să întoarceți telefonul pe orizontală pentru a putea vedea toate datele din tabelul de mai jos

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba93631945,97
2.Arad104811905,51
3.Argeș123802344,83
4.Bacău122881952,8
5.Bihor131692955,16
6.Bistrița-Năsăud55031053,88
7.Botoșani56241062,7
8.Brașov175272157,00
9.Brăila5138533,09
10.Buzău6175772,5
11.Caraș-Severin4470912,89
12.Călărași38791743,09
13.Cluj199694956,84
14.Constanța149477476,89
15.Covasna3893552,94
16.Dâmbovița106521623,59
17.Dolj113132543,12
18.Galați94561732,82
19.Giurgiu37931022,5
20.Gorj4159451,63
21.Harghita4459531,76
22.Hunedoara80221883,73
23.Ialomița4165923,5
24.Iași184763903,2
25.Ilfov137504786,52
26.Maramureș80192193,07
27.Mehedinți3705783,04
28.Mureș112462144,59
29.Neamț89801022,27
30.Olt6767901,78
31.Prahova178734634,52
32.Satu Mare50781824,96
33.Sălaj5298954,02
34.Sibiu128832017,98
35.Suceava126161212,2
36.Teleorman51861142,79
37.Timiș178883015,32
38.Tulcea3204993,49
39.Vaslui72721292,18
40.Vâlcea75601033,16
41.Vrancea5108951,87
42.Mun. București6233414756,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe6276495 
 TOTAL440.3449.739 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.347 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA41
2ARAD32
3ARGEŞ57
4BACĂU24
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
7BOTOŞANI23
8BRĂILA7
9BRAŞOV35
10BUZĂU24
11CĂLĂRAŞI18
12CARAŞ-SEVERIN32
13CLUJ44
14CONSTANŢA53
15COVASNA20
16DÂMBOVIŢA16
17DOLJ30
18GALAŢI17
19GIURGIU7
20GORJ30
21HARGHITA13
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA11
24IAŞI69
25ILFOV78
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI27
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI200
29MUREŞ29
30NEAMŢ31
31OLT18
32PRAHOVA56
33SĂLAJ3
34SATU MARE17
35SIBIU39
36SUCEAVA41
37TELEORMAN9
38TIMIŞ62
39TULCEA6
40VÂLCEA11
41VASLUI23
42VRANCEA13
  TOTAL1.347

Până astăzi, 10.541 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.11.2020 (10:00) – 25.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (99 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău,  Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 decese la categoria de peste 80 de ani.

157 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.



Fii primul care comentează! despre "COVID Satu Mare: 182 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore"

Tu ce părere ai?

Adresa de mail nu va fi publicată. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului, alte jigniri sau injurii se vor sancționa cu cenzurarea parțială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta. Site-ul Presasm.ro nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea revine integral autorului comentariului.




Mai multe despre coronavirus, coronavirus Satu Mare, COVID-19 Satu Mare
COVID. Mai multe decese la spitalele din Satu Mare, Carei și Negrești-Oaș

Închide