PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›FOTO. Câine împușcat pe drumul național. Martor, inclusiv un copil de șase ani

FOTO. Câine împușcat pe drumul național. Martor, inclusiv un copil de șase ani

By PresaSM
ianuarie 11, 2020
1053
4

Un nou caz de cruzime împotriva animalelor a fost raportat în Maramureș, de Asociația Pro Terra din Dej. Doi dintre volunarii asociației, în apropiere de Borșa, au fost martori în timp ce un câine a fost împușcat pe drumul național. Incidentului a fost văzut și de fiul în vârstă de doar șase ani al voluntarilor. 

Doi voluntari ai Asociației Anima Pro Terra din Deja au fost martorii unui caz de cruzime împotriva animalelor care a avut loc pe drumul național 18, spre Borșa, în județul Maramureș. În timp ce se aflau cu copilul lor de șase ani în mașină, cei doi au văzut cum un câine a fost împușcat pe drum, după care bărbatul a cules cadavrul și l-a pus în mașină.

„2 voluntari ai asociației noastre au fost martorii unor scene îngrozitoare alături de fiul lor de doar 6 ani, care este încă in stare de șoc. Se aflau la aproximativ 5 km de Borsa (MM) și intr-o curba au văzut un logan roșu oprit care a împușcat mortal o catelusa pe sosea ( pe un drum public, nu in pădure!!!!) . Voluntarii noștri au sunat imediat la 112, însă făptașul a luat cadavrul și a plecat!”, spun cei de la Asociație care au și postat pozele cu șoferul mașinii.

Tot mai mulți cetățeni utilizează rețelele de socializare pentru a atrage atenția asupra cazurilor de abuz împotriva animalelor și solicită intervenții prompte din partea autorităților. ONG-urile fac și ele apeluri la îmbunătățirea protecției animalelor, dar și la creșterea pedepselor pentru cei care se fac vinovați de astfel de infracțiuni.

Citește și:

VIDEO. Câini masacrați pe un câmp din țară. Plângere, direct la București

FOTO. A spânzurat câinele de țeava de gaz. Bărbatul, surprins de camerele de luate vederi

VIDEO. Cine este sătmăreanca care a salvat câinele rănit de petardă









TagscâineMaramureș
Previous Article

FOTO. Accident pe DN1C, între județele Satu ...

Next Article

FOTO. Accident în Satu Mare. Unul dintre ...


ARTICOLE SIMILARE

  • Locale

    FOTO. Sătmărean acuzat că ar fi ucis un câine în mod intenționat cu mașina

    iunie 7, 2019
    By PresaSM
  • LocaleNationale

    FOTO. Zi plină pentru criminaliștii din Maramureș. Trei cadavre găsite într-o singură zi

    iulie 19, 2021
    By PresaSM
  • LocaleNationale

    FOTO. Detalii îngrozitoare în cazul de sclavie modernă din județul vecin. Funcționari publici, implicați în exploatarea persoanelor cu handicap

    mai 11, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Poveste cu final fericit pentru Tasha, cățelușa salvată din Someș de pompierii sătmăreni. A plecat acasă cu unul dintre ...

    iulie 24, 2023
    By PresaSM
  • LocaleNationale

    FOTO/VIDEO. La un pas de tragedie în județul vecin. O șoferiță și cei doi copii, aproape să cadă cu mașină ...

    ianuarie 3, 2025
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Crimă înfiorătoare. Mama și-a ucis băiețelul de 10 ani. Fratele de 4 ani a sunat după ajutor

    mai 29, 2020
    By PresaSM

4 comments

  1. iustin 11 ianuarie, 2020 at 20:27

    Deci martorii au văzut tot și sa-u limitat la făcut poze? Halal

    View Comment
  2. Ileana 11 ianuarie, 2020 at 21:15

    Asa procedeaza lasii,daca tot are pusca si are dreptul,de ce sa nu ucida ,nu?Oare nu era mai normal sa il alunge daca era in zona protejata de el?Oare cand se va termina cu comportamentul acesta sadic?

    View Comment
  3. Ionel 12 ianuarie, 2020 at 06:25

    Legea 149. Art.19. Alin.3 (3) Pisicile hoinare și câinii sălbăticiți sau hoinari găsiți pe suprafețele productive ale fondurilor cinegetice se capturează sau se împușcă fără restricții și fără obligarea la despăgubiri, iar fapta nu poate fi sancționată

    View Comment
  4. Foris 12 ianuarie, 2020 at 11:21

    Ionel, ai dreptate, dar nu se procedează în văzul tuturor, ci trebuia să-l aștepte în pădure, nici decum pe șosea. A vrut să arate cât de cowboy este. Putea să-l bege în portbagaj și să-l împuște în altăparte. Am auzit un alt caz în care un ciobănesc german a fost împușcat chiar în fața stâpânului, în Harghita, cu pretextul că se afla pe fondul de vânătoare.

    View Comment

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocaleTop News

    FOTO. Femeie accidentată în autobuz. Șoferul a frânat brusc pentru a evita o coliziune

  • Locale

    COVID-19 Satu Mare: 14 cazuri noi în județ, în ultimele 24 de ore

  • AncheteLocaleTop News

    Încep să cadă primele capete în PTF Petea după fuga lui Cherecheș ca prin brânză. Dar noi visăm Schengen



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații