FOTO/VIDEO. Aventură cu probleme în Siberia. Dacia pe ”butuci”, zăpadă pe șosele
Sătmărenii Bertici Attila și Bertici Norbert, tată și fiu, au reușit să ajungă la destinație, în cel mai estic punct al Asiei, la Vladivostok, după peste 12.000 de km parcurși! Acum au pornit spre cas...
Sătmărenii Bertici Attila și Bertici Norbert, tată și fiu, au reușit să ajungă la destinație, în cel mai estic punct al Asiei, la Vladivostok, după peste 12.000 de km parcurși! Acum au pornit spre casă. Condițiile meteo sunt destul de severe, iar drumurile mai proaste decât pe traseul pe care au ajuns. Mai mult, au avut și ceva probleme la motorul mașinii, dar mecanicii ruși și-au demonstrat priceperea.
”Ni s-a rupt un tampon de la motor + am rezolvat și problema cu apa în orașul Chita. Prietenul nostru Sergej din Novosibirsk l-a sunat pe prietenul lui tot Sergej din orașul Chita care ne-a așteptat la intrare in oraș și ne-a dus la service-ul lui și a rezolvat pe #50NEO 🙂 Incredibil cât de corecți sunt rușii. Multumim din suflet prieteni!”, au spus cei doi sătmăreni.
Siberia nu a fost aleasă la întâmplare, fiind considerată cea mai sălbatică și grea rută, iar pe lângă acest lucru, nici un sătmărean nu a ajuns în cel mai estic punct al Asiei, la Vladivostok, Attila dorindu-și ca el și fiul său să fie primii.
[gallery columns="1" size="full" ids="63189,63188,63187,63186"]
Drumul a fost calculat să dureze aproximativ 45 de zile, dar cei doi nu scot din calcul că vor avea nevoie și de mai mult timp să ajungă acasă. Întoarcerea în 45 de zile ar însemna să ajungă acasă la începutul lui decembrie, dar dacă vor fi nevoiți să își prelungească aventura, speră să fie acasă pe Crăciun. Costurile totale pentru expediție se ridică la aproximativ 8.000 euro.
Citește și
Actualitate
FOTO. Satu Mare pedalează. O nouă pistă de biciclete completează rețeaua din Satu Mare
Actualitate
Doi șoferi prinși băuți la volan în județul Satu Mare. Polițiștii au aplicat peste 200 de amenzi într-o singură zi
Actualitate
FOTO. Șofer sătmărean amendat cu zeci de mii de lei. L-au lăsat fără certificat și plăcuțe
Actualitate
Bătrână de 73 de ani, agresată de soțul de 77 de ani. Bărbatul ar fi incendiat locuința din județul Satu Mare
Actualitate
FOTO/VIDEO. Bătaie între două familii, cu un cuțit scos în mijlocul scandalului, în Satu Mare. 400 de persoane la fața locului
Actualitate
Pe ce loc e Satu Mare în topul celor mai scumpe tarife la apă și canalizare din România
Actualitate
Povestea sătmăreanului care și-a transformat diploma în propria afacere. Parc solar de 460 de milioane de euro, protejat cu proiectul său
Actualitate
De la Satu Mare la mare, într-o „saună pe șine”. Sătmăreancă: „Până la Mangalia a fost un calvar”
Actualitate
Scene șocante într-o stație de autobuz: un șofer Transurban, lovit cu pumnii și stropit cu spray lacrimogen
Actualitate