FOTO/VIDEO. E ”groasă”. Forțe din toată țara pentru stingerea incendiului de la Moftin
Pentru asigurarea continuităţii intervenţiei şi a derulării cât mai operative a activităţilor specifice de pregătire în vederea începerii operaţiunilor de stingere a incendiului la sonda de gaz din lo...
Pentru asigurarea continuităţii intervenţiei şi a derulării cât mai operative a activităţilor specifice de pregătire în vederea începerii operaţiunilor de stingere a incendiului la sonda de gaz din localitatea Moftinu Mare, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă rămâne în perioada Crăciunului în judeţul Satu Mare.
Se depun eforturi uriaşe pentru asigurarea logisticii necesare acestei intervenţii de amploare. Au fost angrenate forţe şi mijloace din întreaga ţară, iar în Punctul de Comandă instalat la faţa locului, se lucrează intens, se fac simulări, se adoptă măsuri preventive şi se fac planuri de rezervă.
[gallery columns="1" size="full" ids="39016,39015,39014,39013,39012,39011"]
În tot acest timp, inclusiv pe durata sărbătorilor, până la demararea intervenţiei pentru stingerea incendiului, zona este asigurată de mai multe echipaje de pompieri din cadrul Detaşamentului de Pompieri Carei, care execută prin rotaţie această misiune.
De asemenea, pentru delimitarea zonei, asigurarea securităţii şi restricţionarea accesului persoanelor neautorizate, cadre aparţinând Inspectoratului de Politie Jutetean şi Inspectoratului Judetean de Jandarmi Satu Mare se află în permanenţă la faţa locului.
Citește și
Actualitate
FOTO. Satu Mare pedalează. O nouă pistă de biciclete completează rețeaua din Satu Mare
Actualitate
Doi șoferi prinși băuți la volan în județul Satu Mare. Polițiștii au aplicat peste 200 de amenzi într-o singură zi
Actualitate
FOTO. Șofer sătmărean amendat cu zeci de mii de lei. L-au lăsat fără certificat și plăcuțe
Actualitate
Bătrână de 73 de ani, agresată de soțul de 77 de ani. Bărbatul ar fi incendiat locuința din județul Satu Mare
Actualitate
FOTO/VIDEO. Bătaie între două familii, cu un cuțit scos în mijlocul scandalului, în Satu Mare. 400 de persoane la fața locului
Actualitate
Pe ce loc e Satu Mare în topul celor mai scumpe tarife la apă și canalizare din România
Actualitate
Povestea sătmăreanului care și-a transformat diploma în propria afacere. Parc solar de 460 de milioane de euro, protejat cu proiectul său
Actualitate
De la Satu Mare la mare, într-o „saună pe șine”. Sătmăreancă: „Până la Mangalia a fost un calvar”
Actualitate
Scene șocante într-o stație de autobuz: un șofer Transurban, lovit cu pumnii și stropit cu spray lacrimogen
Actualitate