Deputatul Tudor Benga a anunțat că a depus în Parlament, miercuri, un proiect de lege pentru reoganizarea administrativă a țării, care stabilește 12 județe, praguri de 10.000 de locuitori pentru orașe și 5.000 pentru comune.
Parlamentarul a declarat că lucrează de mult la propunerea de reorganizare, iar ea vizează în principal probleme spinoase precum comasarea județelor, pragurile minime de populație ale comunelor și orașelor, și accesul la servicii publice în localitățile unde primăriile ar fi comasate.
"E un subiect la care lucrez de multă vreme si care are foarte multe tehnicalitati însă care sub o formă sau alta trebuie să intre odată și odată în dezbaterea oficială a legislativului", a precizat Tudor Benga pe pagina sa de socializare.
Deputatul a mai precizat și că a inițiat proiectul tocmai pentru ca să existe o dezbatere în acest sens și acuză coaliția de la guvernare că întreține actuala fragmentare administrativă a țării pentru că ea susține clientela de partid.
"E un subiect foarte sensibil de care toată clasa politică fuge și mai ales coaliția PSD-PNL-UDMR care ține țara baronizata plecând fix de la fragmentarea administrativă excesivă a României", mai spune Benga.
Potrivit proiectului lui Benga, comasarea județelor ar duce la 12 noi unități administrativ-teritoriale, în timp ce comunele vor trebui să aibă pragul minim de 5.000 de locuitori, iar orașele, peste 10.000.
"Am propus o viziune de comasare județelor care să respecte identitățile tradiționale ale celor zece mari regiuni istorice ale țării, dar totodată și fluxurile umane, economice și logistice ale României de azi. Voi reveni mai în detaliu atât la logica pragurilor (5.000 la comune și 10.000 la orașe) cât și a comasării județelor (12 la număr) zilele următoare însă așa cum am spus-o de nenumărate ori consider că România nu își poate îndeplini potențialul de dezvoltare fără o reformă profundă a statului, iar cea administrativ-teritoriala este una dintre cele mai importante", spune Benga.
Ce s-ar întâmpla la Satu Mare
În regiunea de nord-vest a țării, Benga prevede comasarea celor trei județe de graniță, Satu Mare, Maramureș și Bihor, care ar deveni un nou județ, Crișana Maramureș.

Celelalte județe din regiunea de nord-vest a țării, Sălajul, Clujul, Bistrița-Năsăud dar și Mureș, ar urma să devină un singur județ, Transilvania Nord-Vest.
În ceea ce privește reorganizarea comunelor și orașelor, potrivit normelor proiectului, la Satu Mare, doar Satu Mare, Carei și Negrești-Oaș și-ar păstra statutul de orașe. Ardud, Tășnad și Livada ar ajunge, practic, comune, deoarece nu îndeplinesc criteriul minim de populație pentru a primi statutul de oraș.
LISTĂ. Localitățile din Satu Mare care ar dispărea la o reorganizare administrativă
În plus, la o limită a pragului de 5.000 de locuitori pentru comune, doar nouă localități îndeplinesc acest statut. Este vorba despre Turț, Bixad, Medieșu Aurit, Lazuri, Păulești, Certeze, Odoreu, Vetiș și Călinești-Oaș.
Potrivit acestui proiect, practic, după comasarea județului Satu Mare, în limitele administrativ-teritoriale de astăzi am rămâne doar cu trei orașe și puțin peste 30 de comune, față de șase orașe astăzi și 59 de comune.