Percheziții DIICOT în Satu Mare, la mafia ”asfaltărilor”. Mai multe rețineri
Poliţiştii de combatere a criminalităţii organizate din Satu Mare, Iași, Bacău, Braşov şi Buzău, cu sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T., au efectuat 22 d...
Poliţiştii de combatere a criminalităţii organizate din Satu Mare, Iași, Bacău, Braşov şi Buzău, cu sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T., au efectuat 22 de percheziţii domiciliare la persoane bănuite de evaziune fiscală şi spălarea banilor.
La data de 15 iunie a.c., poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi, Satu Mare, Bacău, Braşov şi Buzău, şi procurorii D.I.I.C.O.T. au efectuat 22 de percheziţii domiciliare, în Iaşi, Satu Mare, Braşov şi Buzău pentru destructurarea unei grupări infracţionale. În perioada 2010-2013, membrii grupării ar fi acţionat pe raza mai multor judeţe din ţară pe linia evaziunii fiscale şi spălării banilor.
Din cercetări a rezultat că societăţile comerciale implicate ar fi acţionat pe trei paliere infracţionale şi ar fi creat pe fiecare palier circuite fictive de facturi fiscal, care aveau ca obiect prestari de servicii în domeniul construcţiilor şi reabilitării de drumuri judeţene, naţionale şi autostrăzi.
De asemenea, acestea şi-ar fi înregistrat în contabilitate facturi fictive care atestau închirierea nereală a unor utilaje de construcţii (excavatoare, buldozere), în scopul creării unui TVA deductibil.
Prejudiciul creat este de aproximativ 6 milioane de lei. Pe parcursul percheziţiilor, au fost conduse la cercetări 12 de persoane.
În baza probatoriului administrat, trei bărbaţi au fost reţinuţi petru 24 de ore pe bază de ordonanţă, urmând a fi prezentaţi Tribunalului Iaşi, cu propuneri legale. De asemenea, faţă de 6 bărbaţi a fost luată măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.
Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române.
Citește și
Actualitate
FOTO. Polițiștii sătmăreni și cei din Ungaria, filtre pe drumurile spre fostele vămi. Sute de șoferi, trași pe dreapta. Amenzi de zeci de mii de lei
Actualitate
Cel mai ”de treabă” traficant din Satu Mare. Oferea ”marfă” și gratuit
Actualitate
FOTO. Accident în Cartierul Micro 17. Impact între două mașini, trafic afectat parțial
Actualitate
VIDEO. Accident și eternele ”parlamentări” din sensul giratoriu. Astăzi, în Micro 17
Actualitate
Un nou clan tulbură liniștea în municipiul Satu Mare. Bătaie în cluburi și lângă școli
Actualitate
FOTO. Incendiu la anexa unei fabrici din municipiul Satu Mare. Mobilizare a pompierilor
Actualitate
Am aflat când se deschide sezonul la ștrandul termal din Tășnad. Un nou sezon plin de surprize și distracție
Actualitate
Un nou supermarket se va construi în municipiul Satu Mare. Lângă Piața de Vechituri
Actualitate
Scandal violent într-un bar din Carei: un individ a înjunghiat un bărbat în plină zi
Actualitate
FOTO. Pieton în stare gravă, lovit de un BMW pe ”zebră”. Mașina s-a oprit după 54 de metri
Actualitate
LISTĂ. Prețurile carburanților continuă să scadă în Satu Mare. Motorina scade sub 9 lei, benzina scade spre 8 lei
Actualitate