PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial
  • Contact

logo

Header Banner
Header Banner

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Szatmári Hírek
  • Life
  • Editorial


LocaleTop News
Home›Locale›Un elev a dat în judecată Colegiul Național ”Mihai Eminescu”: Camere video în clase

Un elev a dat în judecată Colegiul Național ”Mihai Eminescu”: Camere video în clase

By PresaSM
ianuarie 4, 2023
4867
3

Un elev (18 ani) din clasa a XII-a C din cadrul Colegiului Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare a dat în judecată unitatea de învățământ pe motiv că s-au montat camere de supraveghere audio-video în sala de clasă. Iar astfel i se încalcă dreptul la protecția datelor cu caracter personal.

Conducerea Colegiului Național ”Mihai Eminescu” se apără și susține că această măsută a fost luată din cauza conflictelor grave dintre elevi și cadrele didactice, care s-au lăsat cu plângeri penale, cu apeluri la 112 și cu refuzul unor profesori de a mai intra la clasă.

De altfel, pe baza imaginilor și a mărturiilor elevilor, un alt elev s-a ales cu nota scăzută la purtare la DOI, ceea ce semnifică o sancțiune majoră cu repercusiuni. Sancțiunea a fost validată cu unanimitate de voturi în ședința Consiliului Profesoral din 09.11.2022, pe baza prezentării Raportului justificativ întocmit de către dirigintele clasei.

Situaţia a fost comunicată elevului și familiei acestuia prin Adresa scrisă nr. 2917/11.11.2022 cu trimiterea prin corespondență cu confirmare de primire. De asemenea, dirigintele a comunicat acelui elev sancțiunea luată în ceea ce îl privește. Elevul sancționat are șansa acordată prin Regulamentul Cadru de Organizare și Funcționare a Unităților de Învățământ Preuniversitar de a-și corecta comportamentul și după opt săptămâni de monitorizare, comisia/organismul care a decis sancțiunea poate să revină asupra acesteia, prin modificare, ameliorare.

”Acestea au fost practic motivele care au determinat cele două organisme ale școlii, Consiliul Profesoral de a amplasa o cameră de supraveghere în spațiul menționat (clasa a XII-a C, n.red.)”, este poziția conducerii unității de învățământ.


CITEȘTE ȘI: Profesorii de la Colegiul ”Mihai Eminescu” Satu Mare depun plângeri penale împotriva unor elevi


ACTUALIZARE. Redăm mai jos – în FACSIMIL- concluziile depuse de către avocatul Colegiului Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare la Tribunalul Satu Mare, din care rezultă CLAR și fără ECHIVOC că profesorii au depus plângeri penale împotriva unor elevi! Fapt contrazis public – în mod fals – de către unii reprezentanți ai unității de învățământ.









TagsColegiul Național Mihai EminescuInspectoratul Școlar Județean
Previous Article

Nesimțiții care aglomerează Urgențele în Satu Mare. ...

Next Article

FOTO. Se întâmplă în România. Un bărbat ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LocaleTop News

    TOP licee din județul Satu Mare după media obținută la BAC. Nicio medie de zece

    iulie 5, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    Jale în învățământul sătmărean. Jumătate dintre elevi au luat sub 5 la simulare

    martie 25, 2019
    By PresaSM
  • Locale

    Deputatul Adrian Cozma cere clase cu profil tehnic, în detrimentul celor de filologie

    ianuarie 31, 2021
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTO. Agitație și emoție la liceele din Satu Mare. Absolvenții își iau rămas bun de la colegi și profesori

    mai 26, 2022
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    Profesorii care dau meditații elevilor, vânați de ANAF. Dascălii, obligați să-și declare veniturile și să aibă casă de marcat

    mai 3, 2022
    By PresaSM
  • Locale

    TOPUL celor mai bune școli gimnaziale din județul Satu Mare

    iulie 26, 2017
    By PresaSM

3 comments

  1. R 4 ianuarie, 2023 at 21:31

    Orice instituție ,publica sau privată, funcționează după un regulament de ordine interioară. Regulamentul trebuie să prevadă drepturile și obligațiile fiecărei persoane care activează in respectiva instituție indiferent de felul activității. Daca ROI prevede monitorizarea activității prin metode audio- video elevul nu poate contesta asta.

    View Comment
  2. Veniamin Bulat 5 ianuarie, 2023 at 23:20

    De mult e timpul că în școli să fie instalate camere nu numai în clase dar și spațiile comune, auxiliare. Împotriva camerelor nu sunt împotrivă atât elevii cât profesorii care au o atârnare neglijentă față de procesul de învățământ că se tem că vor fi urmăriți cum petrec lecția și ei ațâța elevii pentru a depune plângere.

    View Comment
  3. Anghel 6 ianuarie, 2023 at 17:40

    Elevul e dintre cei care considera ca au mii de drepturi dar nici o obligatie.
    Ce „drept” i se încalca? Ar ramâne înregistrat ce cuminte, respectuos, etc. este la ore?
    Cu ceva vreme în urma se zicea „copil nebatut”. Azi o societate întreaga pare a uita pe cei care vor sa-ti ia toata mâna daca le dai un deget.

    View Comment

Scrie un comentariu Anulează răspunsul

Citește și:

  • unitate de primiri urgente satu mare
    Locale

    Poliția a deschis o anchetă la Urgență. Este vizată activitatea unui medic

  • Locale

    VIDEO. Accident în municipiul Satu Mare, pe Drumul Botizului

  • Locale

    Patronul ”Casablanca”, locul crimei: ”Nu știm de ce nu a apăsat butonul de panică”

Construim pentru tine!

locuri de muncă

HMCA Satu Mare

Colectare fier vechi – Satu Mare

Restaurant Capricci Satu Mare

servicii de curățenie

foto/video profesional

Cabinete medicale dr. coica

PresaSM pe Facebook



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb