VIDEO. IMPRESIONANT! Sătmareanul Călin Borșe și-a făcut un catarg de 12 metri, cu tricolorul românesc
Sătmăreanul Călin Borșe s-a gândit să marcheze Centenarul Marii Uniri printr-un proiect unic pentru o persoană privată în județul Satu Mare. Celebrul artist sătmărean și-a construit în curtea casei un...
Sătmăreanul Călin Borșe s-a gândit să marcheze Centenarul Marii Uniri printr-un proiect unic pentru o persoană privată în județul Satu Mare. Celebrul artist sătmărean și-a construit în curtea casei un catarg înalt de 12 metri (!) pe care a arborat drapelul României.
”Cum se poate să sărbătorim Centenarul mai frumos decât așa?!”, a spus Călin Borșe.
[gallery columns="2" size="full" ids="65609,65608"]
Călin Borșe este unul dintre cei mai apreciați taragotiști din România, remarcându-se pentru dragostea și respectul pe care îl poartă pentru cântecul popular românesc. Dar și pentru valorile neamului românesc.
[video_youtube id=""]
Călin s-a născut la data de 13 iulie 1982, în Satu Mare. Și-a început studiile muzicale la clubul elevilor din Satu Mare. Este absolvent al Școlii Populare de artă ”Liviu Borlan” din Baia Mare, 1996-2001.
A cântat în ansambul Cununița din Satu Mare în perioada 1999-2001. Taragotul este unul dintre cele mai complexe intrumente, care necesită multă îndemanare și dăruire. Călin a moștenit talentul de la tatăl și bunicul lui, care cântă la acordeon.
Citește și
Actualitate
FOTO/VIDEO. Cauzele incendiului de la hala de cereale, din județul Satu Mare. Intervenție riscantă pentru pompieri. Ce distrugeri au rezultat
Actualitate
FOTO/VIDEO. Noi detalii în cazul copilului (2 ani) mort pe tobogan. Părinții, martori ai tragediei
Actualitate
FOTO/VIDEO. A doua tragedie din istoria Zilei Orașului Satu Mare. Doi copii, 2 ani și 15 ani, morți pe locurile de joacă
Actualitate
Incendiu puternic la o hală de depozitare a cerealelor. Pompierii intervin cu mai multe autospeciale
Actualitate
Reacția Primăriei Satu Mare, după tragedia din această seară de la Zilele Orașului Satu Mare
Actualitate
FOTO/VIDEO. Tragedie de Zilele Orașului. Un copil în vârstă de doi anișori a murit după un accident pe toboganul gonflabil
Actualitate
FOTO/VIDEO. Mii de sătmăreni au cântat și au dansat alături de Mario, Mira și Minelli în prima seară de concerte
Actualitate
FOTO/VIDEO. Muzică, aglomerație și chef de distracție! Așa au început Zilele Orașului Satu Mare 2026
Actualitate
FOTOGALERIE. S-a deschis cel mai modern adăpost de câini din județul Satu Mare
Actualitate