Bilanțul executării parcărilor arată astfel: Din cele 17 loturi începute s-au finalizat 15. Sunt în aer 37 de curți: 23 de curți sunt neîncepute (nu s-a început licitația sau orice procedură de atribuire), 12 sunt licitate, două cu probleme juridice
Adio, PARCĂRI în Micro 17, Carpați I și II! Sunt BANI, dar edilii dau VINA pe funcționarii Primăriei!
Parcările din Micro 17, Carpați I și Carpați II au început să fie reabilitate de fosta administrație locală. Doar că, la vremuri noi există și un mod de lucru nou. Astfel, noua conducere a Primăriei S...
Parcările din Micro 17, Carpați I și Carpați II au început să fie reabilitate de fosta administrație locală. Doar că, la vremuri noi există și un mod de lucru nou.
Astfel, noua conducere a Primăriei Satu Mare a abandonat temporar proiectul și dă vina pe angajații Primăriei Satu Mare. Cum că ar avea reticiențe să semneze anumite documente. Vorbim despre aceleași persoane și funcționari publici care au semnat actele în primă fază, pentru primele loturi. Fără niciun reproș la acea dată.
”Din păcate, anul acesta nu facem parcări acolo. Este o chestiune juridică. S-a ajuns la concluzia că modul în care erau atribuite acele loturi nu este corect”, spune viceprimarul Adrian Albu.
Adică, aceiași persoană care din postura de consilier local a fost de acord cu modul în care proiectul a fost demarat, dar acum face cale-ntoarsă. Ce s-a schimbat?! Colegii de alianță: UDMR.
”Când am fost consilier, inițial nu am fost de acord. Dar explicația este foarte simplă. Când totul este blocat, trebuia să facem ceva. Și atunci am înțeles că un executiv a trebuit să facă ceva. Din acest motiv am fost și de acord cu fostul primar, cu domnul doctor Coica, că trebuia făcut ceva, și atunci a făcut o împărțire foarte mică a acestor loturi, ca să ducă la o atribuire directă, să se încadreze în suma de maxim 100.000 de euro”, a spus Adrian Albu.
Adrian Albu declară, cu subiect și predicat, că sunt bani, dar nimeni nu are curajul să îi folosească!
”Sunt cinci milioane de lei pentru acele parcări, care erau prevăzuți în buget și nu s-a cheltuit niciun leu. (...) Mai mulți care trebuiau să își pună semnătura pe acele documente au considerat că nu este corect și nu este legal (Se referă la funcționarii Primăriei Satu Mare, n. red.). Și atunci nu au dorit să o facă. (...) Eu îi înțeleg pe oameni că le este frică. Mulți au fost să dea cu subsemnatul. Sigură că au fost. Au fost să dea cu subsemnatul, nu e niciun secret”, a mai spus Adrian Albu.
Citește și
Actualitate
Scandal violent într-un bar din Carei: un individ a înjunghiat un bărbat în plină zi
Actualitate
FOTO. Pieton în stare gravă, lovit de un BMW pe ”zebră”. Mașina s-a oprit după 54 de metri
Actualitate
LISTĂ. Prețurile carburanților continuă să scadă în Satu Mare. Motorina scade sub 9 lei, benzina scade spre 8 lei
Actualitate
FOTOGALERIE. Invazie de persoane fără adăpost pe malul Someșului, în zona de picnic din Satu Mare!
Actualitate
Mii de hectare, în special livezi, afectate de îngheț la Satu Mare. Se vor face verificări în teren
Actualitate
Fugar din Satu Mare, identificat în Belgia! Adus ASTĂZI sub escortă în arestul IPJ Satu Mare
Actualitate
SATU MARE. Fără permis, a intrat cu ATV-ul într-o mașină. Două victime și o gafă făcută de mulți sătmăreni
Actualitate
Amenzi de mii de lei pentru crescătorii din animale dintr-o localitatea sătmăreană. DSVSA a fost în control
Actualitate
Controalele înainte de Paște la Satu Mare s-au lăsat cu amenzi consistente. Ce nereguli au găsit cei de la DSVSA
Actualitate
FOTO. Accident pe DN19, Satu Mare - Baia Mare. Impact între un autoturism și un microbuz școlar
Actualitate
Incident grav la un mare spital din țară. Un bărbat a furat o țeavă şi un robinet și a lăsat pacienții de la ATI fără oxigen
Actualitate