Șapte lăcașuri de cult din municipiul Satu Mare vor beneficia de fonduri pentru lucrări de reparații, modernizare și investiții, după ce primarul Kereskényi Gábor a semnat la începutul săptămânii contractele de finanțare. Sumele sunt alocate de la bugetul de stat, prin implicarea a doi parlamentari sătmăreni, Mircea Govor și Adrian Cozma.
Potrivit informațiilor transmise de Primăria Municipiului Satu Mare, fondurile vor fi utilizate pentru realizarea unor lucrări necesare atât la biserici din municipiu, cât și din cartierul Sătmărel. Investițiile vizează reparații, lucrări de construcții, amenajări interioare și restaurarea unor elemente de patrimoniu religios.
Printre beneficiarii finanțării se numără Parohia Greco-Catolică „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Satu Mare, unde vor fi efectuate reparații curente, precum și Biserica Creștină Penticostală nr. 1 „Hristos a Înviat”, unde vor continua lucrările de construcții.
De asemenea, fonduri au fost alocate pentru lucrări la Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, pentru reparația scărilor la Biserica „Nașterea Maicii Domnului”, dar și pentru realizarea picturii la Biserica „Sfântul Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Sătmărel.
Lista proiectelor finanțate este completată de lucrări de reparații la Parohia Ortodoxă Română Sătmărel și de realizarea iconostasului la Biserica Ortodoxă „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”.
Reprezentanții administrației locale subliniază că aceste investiții contribuie la păstrarea și dezvoltarea patrimoniului religios al municipiului, precum și la îmbunătățirea condițiilor pentru comunitățile de credincioși care frecventează aceste lăcașuri de cult.
În ceea ce privește finanțările către bisericile ortodoxe, Protopopiatul de Satu Mare a precizat și sumele primite prin intervențiile parlamentarilor PSD și PNL.