Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități publice a inventariat prețul la apă potabilă și la canalizare pentru 47 de companii din județele țării. Potrivit datelor, cel mai mult pentru apa potabilă plătesc locuitorii din Brăila, Vaslui și Buzău, unde prețul pe metru cub, exclusiv TVA, a trecut de 10 lei. La polul opus se află o companie din Timiș, dar și cele din Râmnicu Vâlcea și Miercurea Ciuc.
Datele pentru luna septembrie arată că majoritatea companiilor lucrează cu aceleași tarife de la începutul lui 2025, cu puține dintre ele operând modificări de prețuri, cu excepția celor din Slobozia, Iași, Deva, Voluntari și Ilfov, care au schimbat prețurile în ultimele luni.
Cel mai mare preț pe apă potabilă, potrivit datelor ANRSC, sunt plătite în Brăila, Vaslui și Buzău. Astfel, în Brăila, se ajunge la 10.39 lei/mc , în timp ce la Vaslui, prețul declarat e de 10.33. Tot peste 10 lei plătesc și cei din Buzău.
La polul opus este o companie din Timiș, cu un preț de 4.76 lei/mc, dar și compania din Râmnicu Vâlcea, cu un preț de 5.72. Tot sub șase lei plătesc și cei a căror apă potabilă e furnizată de Harviz Miercurea Ciuc și Compania de Apă Someș Cluj-Napoca.
La Satu Mare, potrivit datelor declarate, prețul este de 7.85 lei/mc. Potrivit datelor, suntem pe locul 26 la nivel național, din 47, în ceea ce privește costul apei potabile. Dacă adăugăm serviciile de canalizare, care la Satu Mare sunt de 6.84, ajugem la un cost de 14.69, deci peste media națională, care este în jurul valorii de 14.47 lei pentru apă și canalizare.
Dacă ne uităm la județele vecine, vedem că cei de la Vital din Baia Mare practică un tarif de 7.74 lei/mc, în timp ce la Apă Canal Nord-Vest Bihor prețul e de 6.69 lei/mc, iar în Oradea e 6.57 lei/mc. În Sălaj, prețul e de 5.98, furnizat de Compania de Apă Someș Cluj-Napoca.