Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud a fost sesizat duminică de către un tânăr din satul Tărpiu, comuna Dumitra, cu privire la faptul că în curtea sa a căzut un aparat cu dimensiunea de aproximativ un metru care ar avea caracteristicile unei drone militare rusești, scrie stiripesurse.ro.
Potrivit IPJ, în urma investigațiilor s-a stabilit că este vorba despre un aeromodel fără însemne, care nu are nimic atașat cu caracter militar. Acesta are o autonomie de zbor de circa 5 km.
„În această seară, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud au fost sesizați de un bărbat din comuna Dumitra cu privire la faptul că a găsit un aparat de zbor de mici dimensiuni, fără pilot, tip aeromodel în apropierea locuinței.
[video_facebook url="https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D1369122190203002%26id%3D100013157022773&show_text=false&width=500"]
În cauză, polițiștii efectuează cercetari sub aspectul săvârșirii infracțiunii prevăzute de art. 423 Cod Penal (zborul neautorizat), urmând a fi sesizată unitatea de parchet competentă”, a transmis IPJ Bistrița-Năsăud.